Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Úspech slovenskej agrárnej diplomacie

Úspech slovenskej agrárnej diplomacie
insert_photoMPRV SR

Rada ministrov poľnohospodárstva a rybného hospodárstva EÚ v pondelok vo večerných hodinách jednohlasne schválila prelomový materiál slovenského predsedníctva, otvárajúci dvere k spoločnému postupu v boji proti nekalým obchodným praktikám na celoeurópskej úrovni.

Napriek tomu, že poľnohospodárstvo nefigurovalo medzi hlavnými prioritami Slovenska, jedným z najvýznamnejších dôsledkov predsedníctva bude v EÚ práve úspech slovenskej agrárnej diplomacie.

„Jednohlasná podpora Rady ministrov znamená, že nekalé obchodné praktiky budú pod drobnohľadom na celoeurópskej úrovni. Boj proti nim, roky prehliadaný, sa vďaka slovenskej agrárnej diplomacii stáva jednou z priorít Rady i Európskej komisie. Na nekalé obchodné praktiky sa už únia nebude nikdy pozerať tak ako doteraz. Farmári nielen na Slovensku, ale v celej EÚ získavajú znova šancu na transparentné a obchodné prostredie bez nekalých praktík,“ uviedla Gabriela Matečná, ministerka poľnohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Schválený materiál slovenského predsedníctva „Posilnenie postavenia farmára v potravinovom dodávateľskom reťazci“ podčiarkuje dôležitosť spoločnej legislatívy v boji proti nekalým obchodným praktikám. Zároveň vyzýva Európsku komisiu ku konaniu a k príprave spoločných, celoeurópskych legislatívnych i nelegislatívnych návrhov.

“Dnes na Rade ministrov sa nám po rokoch podarilo dostať do jednania záverov Rady nekalé obchodné praktiky. Chcem, aby naši poľnohospodári a potravinári mali rovnaké férové podmienky v jednaniach s obchodnými reťazcami. Chcem, aby obchodné reťazce mali férový a rovnaký prístup k dodavateľom z Českej republiky, ako k dodávateľom zo štátov, kde tieto reťazce sídlia. Bohužiaľ to tak nie je. Preto už jeden a pol roka usilujem o jednotné legislatívne riešenie na úrovni EÚ, pretože to je jediné efektívne riešenie,” vyberáme zo statusu, ktorý včera (12.12.2016) zverejnil na svojom facebookovom profile Marian Jurečka, český šéf agrorezortu. 

Priorite „Posilnenie postavanie poľnohospodára v potravinovom dodávateľskom reťazci“ a boju proti nekalým obchodným praktikám venoval slovenský agrorezort počas polročného predsedníctva značné úsilie. V Bratislave zorganizoval konferenciu s účasťou členských štátov EÚ. Táto téma bola jedinou v rámci neformálnej bratislavskej Rady ministrov AGRIFISH. Tému na iniciatívu Slovenska zaradila do pracovného programu na rok 2017 aj Európska komisia. A Slovensko podporila aj správa pracovnej skupiny pre poľnohospodárske trhy, ktorá odporučila celoeurópsku legislatívu proti nekalým obchodným praktikám.

Autor článku: MPRV SR a poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: MPRV SR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
8 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Filip K.
Filip K.
13. december 2016 10:22

Je to fantastický, dejinný úspech Slovenska! A zároveň prvý krok na ceste zlepšovania postavenia poľnohospodárov v potravinovom dodávateľskom reťazci.

Anonym
Anonym
13. december 2016 10:31

Je to fantastický ůspech a aj cesta ako zdražiť obyvaťelom potraviny!!

Zeman
Zeman
14. december 2016 8:43

Zaujímalo by ma ako tento “fantastický úspech” pomôže našim “farmárom” produkujúcim desiatky tisíc ton pšenice, kukurice, repky a slnečnice. Nebolo by vhodné tešiť sa až vtedy keď tu budeme mať modernú a pestrú produkciu domácich potravín? Či budeme dodávať, bez nekalých praktík, reťazcom pšenicu, kukuricu,…?

/
/
14. december 2016 9:53

“Zeman” – iba pre Teba a ďalších neveriacich “Tomášov” zasielam link, prostredníctvom ktorého sa k predmetným záverom Rady dostaneš. Pozorne si preštuduj str.3. Verím, že po jej preštudovaní zmeníš názor, pretože závery obsahujú množstvo pozitívnych prvkov aj pre samotných poľnohospodárov.

Zeman
Zeman
14. december 2016 11:34

Vážený pán “/ /” mysleli ste túto stranu Posilnenie postavenia poľnohospodárov v rámci potravinového reťazca 5. vyjadruje znepokojenie nad tým, že hoci sa situácia líši v celej EÚ, poľnohospodári sú naďalej najzraniteľnejším článkom v potravinovom reťazci bez ohľadu na viacero úsilí toto zmeniť, a že táto skutočnosť je obzvlášť zrejmá… Celý komentár »

G.S.
G.S.
14. december 2016 17:54

Zeman má pravdu. To , že ministri schválili niečo ešte neznamená, že sa skutočne prijmú nejaké opatrenia proti moci obchodných reťazcov. Komisia sa bude snažiť uhrať to do stratena a “prijať” niečo, čo by ju oprávňovalo tvrdiť, že oni sa fakt , ale fakt snažia. Ako povedal Černomyrdin ” Chceli… Celý komentár »

Pepo
Pepo
16. december 2016 9:05

Zeman ma pravdu
Tych kecov a kecov uz bolo dost ,tym hornym je to jedno , ide iba o to aby poukazali ako sa chudacikovia snazia pomoct polnohospodarstvu a tym zbierali body pre dalsie volebne obdobie a ich teple miestecka