Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Urminský: Predaj z dvora nie je len pre malých farmárov

Urminský: Predaj z dvora nie je len pre malých farmárov
insert_photopoľnoinfo.sk - slávnostného otvorenia mliečneho automatu v Topoľčanoch sa zúčastnil i predseda vlády SR Róbert Fico a minister pôdohospodárstva Vladimír Chovan

Poľnohospodárske – podielnicke družstvo Prašice so sídlom v Jacovciach (okres Topoľčany), patrí k významným producentom obilnín, ale i mlieka, v rámci celého Slovenska. Jozef Urminský, predseda družstva je známy intezifikátor, o čom svedčia hektárové úrody podniku a jeho slová, ktoré mi povedal ešte v auguste minulého roka.

„Nesprávne nastavenie systému po roku 2004 jednu skupinu štátov maximálne preferuje a inú totálne hendikepuje. Ak si toto Slovensko neuvedomí a nezačne to riešiť, môže to znamenať kolaps intenzívneho poľnohospodárstva na slovenskom vidieku,“ vtedy uviedol.

Napriek tomu, že družstvo denne vyrába viac ako 10 tisíc litrov mlieka, poľnohospodári si uvedomujú slabnúcu prepojenosť mestského obyvateľstva a poľnohospodárskej prvovýroby. I z tohto dôvodu spustili v pondelok do prevádzky svoj prvý automat na surové kravské mlieko.

„Nestotožňujem sa s názormi tých kolegov, ktorí hovoria, že predaj z dvora je len pre malých farmárov. Myslím si, že v mantineloch zákona o predaji z dvora sa môže nájsť ktorýkoľvek hospodár,“ uviedol v pondelok Jozef Urminský.

Družstevníci z PPD Prašice umiestnili svoj prvý automat na autobusovej stanici v Topoľčanoch a ako povedal predseda družstva, určite nebude posledný. Ďalšie plánujú v strediskových obciach, v ktorých podnik hospodári.

„Sme presvedčení o tom, že cesta do budúcnosti je i touto formou. To znamená cestou predaja z dvora, za ktorou nemožno vidieť len finančný faktor, ale i priblíženie občana k poľnohospodárskej prvovýrobe,“ uviedol Jozef Urminský.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk - slávnostného otvorenia mliečneho automatu v Topoľčanoch sa zúčastnil i predseda vlády SR Róbert Fico a minister pôdohospodárstva Vladimír Chovan

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Kristýna
Kristýna
31. marec 2010 12:06

Podla sucasnych pravidiel, zhorsenia vztahov a pod Predaj z dvora nie je vobec pre malych farmarov, pretoze tí si tazko kupia milionovy automat na dve kravy. Nekompetentonst sucasnej riaditelky predaj z dvora zmrazila, mohol byt aj pre malych. MPSR uviedlo na stranke ze chybaju pravidla na hygienicke podmienky, ale nerobi… Celý komentár »

Anonym
Anonym
3. apríl 2010 17:53

osobne si myslim, ze maly hospodar ktory ma dve kravy ani nema potrebu svoje mlieko predavat a uz vobec nepotrebuje automat, staci mu chladnicka…