Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Trhové ceny vo vybraných krajinách EÚ k 24. februáru

Trhové ceny vo vybraných krajinách EÚ k 24. februáru
insert_photoFilip Kľačanský - spracované pre poľnoinfo.sk

V tabuľke uvádzame prehľad cien vybraných komodít v rozhodujúcich prístavoch, resp. obchodných miestach EÚ-27 k 24.februáru 2011 a ich porovnanie s cenami, za ktoré boli obchodované na daných miestach k 10.februáru 2011. Zároveň pri každej komodite nájdete ceny, za ktoré boli tieto komodity obchodované na Slovensku alebo v Českej republike kvôli možnosti porovnať si rozdiely v cenách komodít vo vzťahu k dopravným vzdialenostiam a následnému odvodeniu si dopravných nákladov do uvedených prístavov, či obchodných miest.

Aktuálny prehľad cien je odrazom vývoja cien na komoditných burzách. Ceny takmer všetkých komodít majú klesajúcu tendenciu. Výnimkou je kukurica, ktorá v horizonte uplynulých dvoch týždňov, t.j. od 10. februára, naďalej posilňovala.

Vývoj na komoditných trhoch je ovplyvnený zmenou správania sa investorov, ktorí pre nevypočítateľnosť situácie a obrovskú nestabilitu na Blízkom východe presmerovali investície na iné komodity, najmä ropu. Aktuálna eskalácia napätia v Líbyi značne rozkolísala trhy.

Ďalším faktorom, ktorý v predošlých dňoch ovplyvňoval ceny poľnohospodárskych komodít, bol klesajúci dopyt po pšenici v štátoch severnej Afriky a Blízkeho východu.

Išlo však len o krátkodobú záležitosť, nakoľko krajiny tohto regiónu budú musieť v záujme upokojenia situácie nakupovať poľnohospodárske komodity a tento moment môže opäť vyvolať tlak na ceny komodít.

Situácia na trhu preto poukazuje skôr na rast cien poľnohospodárskych komodít v strednodobom horizonte. Ďalší vývoj situácie je relatívne ťažké odhadnúť, existuje viacero možných scenárov.

Jedno je však isté, že už dnes sa s napätím očakáva, aký bude ďalší vývoj ceny „čierneho zlata“ na svetových trhoch. Toto už jednu pomyselnú métu, ktorou je 100 USD za barel, minulo. Druhou pomyselnou métou je 120 USD za barel. Ak minie aj túto…, situácia na trhu sa môže stať neovládateľnou.

Ceny na burzách začali v piatok (25.2.) opäť rásť.

Cena potravinárskej pšenice v „poľnoinfom.sk“ sledovaných obchodných miestach v období od 10.2.2011 do 24.2.2011 najvýraznejšie oslabila v Rouen (-19,00 €/t), v Hamburgu (-12,00 €/t), v Drážďanoch (-10,00 €/t).

Tieto obchodné miesta s miernejším poklesom nasledujú belgické Antverpy (-7,00 €/t), Praha (-6,01 €/t), poľské Sliezsko (-2,80 €/t) a Viedeň (-2,50 €/t).

Naopak relatívne významný nárast ceny evidujeme v Budapešti (+11,44 €/t).

Cena potravinárskej pšenice podľa informácie z Riadiaceho výboru pre spoločnú organizáciu trhov – časť obilniny markantne klesla iba v Bratislave (-31,14 €/t).
Údaj pokladáme za nekorektný a iba potvrdzuje to, čo sme uviedli pred dvoma týždňami, že v Platobnej agentúre pretrvávajú problémy s monitorovaním cien jednotlivých komodít v rámci územia Slovenska.

Ceny kŕmnej pšenice v európskom meradle kopírovali vývoj cien potravinárskej pšenice. Táto najviac klesla vo Francúzsku, v departemente Eure et Loir (-23,00 €/t). Mierne oslabila aj v Hamburgu (-4,00 €/t). Naopak vzrástla v poľskom Sliezsku (+2,19 €/t).

Výrazné oslabenie evidujeme jedine v Bratislave (-62,00 €/t). Ide len o potvrdenie vyššie uvedeného.

Ceny pšenice ťahali k nižším úrovniam aj ceny jačmeňov. Kŕmny jačmeň v sledovanom období oslabil prakticky vo všetkých obchodných miestach. Najvýraznejšie ceny klesli vo francúzskom Rouen (-12,00 €/t), ako aj francúzskom departemente Eure et Loir (-12,00 €/t). V ďalších obchodných miestach bol pokles miernejší, v Hamburgu (-6,00 €/t), v poľskom Zachodni (-2,58 €/t) a v rakúskom Wels (-1,50 €/t). Cena vzrástla v nemeckých Drážďanoch (+4,00 €/t).

V Bratislave cena kŕmneho jačmeňa v uplynulých dvoch týždňoch oslabila až o (-47,72 €/t). Údaj pravdepodobne tiež nekorešponduje s realitou.

Cena sladovníckeho jačmeňa klesla vo väčšine obchodných miest. Oslabila v oboch francúzskych mestách Creil (-4,00 €/t) i Rouen (-3,00 €/t), ako aj v nemeckom Mannheime (-3,50 €/t). Podobne bolo tomu aj v Brne (-2,91 €/t). Cena vzrástla jedine v poľskom Zachodni (+13,79 €/t).

Cena kŕmnej kukurice si zachovala rastúcu tendenciu z predchádzajúceho obdobia a vzrástla v Hamburgu (+3,00 €/t), v poľskom Zachodni (+2,16 €/t), v Mannheime (+1,00 €/t) a Budapešti (+0,16 €/t). K oslabeniu došlo v Bordeaux (-3,00 €/t) a v Bratislave (-30,40 €/t). Bez ďalšie komentára …

Klesli aj ceny tvrdej pšenice, konkrétne v Boloni (-15,00 €/t) a v Port-La-Nouvelle tiež (-15,00 €/t).

Relatívne priaznivo sa vyvíjali ceny potravinárskej raže. Posilnili v poľskom Zachodni o (+8,25 €/t) a v Brne (+3,65 €/t). Naopak oslabila v nemeckom Hamburgu (-5,00 €/t).

Autor článku: Filip Kľačanský - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Filip Kľačanský - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments