Trhové ceny vo vybraných krajinách EÚ k 21. januáru
V tabuľke uvádzame prehľad aktuálnych cien vybraných komodít v rozhodujúcich prístavoch, resp. obchodných miestach EÚ-27 k 21. januáru 2010 a ich porovnanie s cenami, za ktoré sa tieto komodity obchodovali k 7. januáru 2010. Pri každej komodite zároveň nájdete cenu, za ktorú bola obchodovaná na Slovensku – tú uvádzame kvôli možnosti porovnať si cenové rozdiely komodít vo vzťahu k dopravným vzdialenostiam a následnému odvodeniu si dopravných nákladov do uvedených prístavov.
Vývoj cien vybraných komodít v porovnaní s predchádzajúcim obdobím, najmä v prístavoch a obchodných miestach západnej Európy, predznamenáva ich potenciál v najbližšom období.
Vo všeobecnosti možno konštatovať, že trh s pšenicou i jačmeňom v súčasnosti stagnuje. Navyše sú ceny týchto komodít významne limitované ich intervenčnými cenami v rámci uskutočňovaných intervenčných nákupov a zároveň ich prebytkami/zásobami ako na území Slovenska, tak aj EÚ. Z uvedených dôvodov sa ani neočakáva významný nárast cien týchto komodít. Radikálny zvrat v cenovom vývoji môže spôsobiť jarná inventarizácia porastov, resp. vyprázdňovanie skladov pre novú úrodu na konci prvého štvrťroka tohto roka.
Pretrvávajúci záujem Poľska o kŕmnu pšenicu zvýšil tlak na jej cenu, čo sa pozitívne prejavilo jej nárastom aj u nás. Stále aktuálne sú aj vývozy tvrdej a potravinárskej pšenice do Talianska, hoci v uvedenej krajine, ako vidieť z prehľadu trhových cien, došlo k miernemu oslabeniu ceny tvrdej pšenice (kvôli jej rastúcemu vývozu z územia Slovenska sme ju aktuálne zaradili do ponúknutého prehľadu).
Mierne odlišná situácia je pri kukurici. V súčasnosti zaznamenávame zvýšený dopyt po nej, čo sa v ostatných dňoch na Slovensku prejavilo posilnením jej ceny. Jej nárast bol spôsobený jednak obmedzením lodnej dopravy po Dunaji v dôsledku silných mrazov a následným pozastavením dodávok z Maďarska, ktoré je významným producentom tejto komodity v stredoeurópskom regióne, ako aj zvýšeným dopytom po kukurici zo strany našich najväčších spracovateľov – Enviralu, a.s. Leopoldov a Amylumu Boleráz.
Kvôli prebytkom na trhu, najmä v Poľsku, je možné očakávať stagnáciu ceny raže aj u nás. Obchoduje sa s ňou iba minimálne.
Oveľa lepší potenciál majú repka a slnečnica, ktorých relatívny nedostatok v ČR, vyvoláva tlak na cenu aj na Slovensku. Ich množstvá v držbe prvovýrobcov sú však už v tomto období limitované.
Cenový vývoj jednotlivých komodít bude v ďalšom období významne ovplyvňovať vývoj počasia počas zimy, ako aj vývoj osevných plôch jednotlivých plodín.