Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Trhové ceny vo vybraných krajinách EÚ k 10. máju

Trhové ceny vo vybraných krajinách EÚ k 10. máju
insert_photoFilip Kľačanský - spracované pre poľnoinfo.sk

V tabuľke uvádzame prehľad cien vybraných komodít v rozhodujúcich prístavoch, resp. obchodných miestach EÚ-27 k 10. máju 2012 a ich porovnanie s cenami, za ktoré boli obchodované na daných miestach k 19. aprílu 2012. Zároveň pri každej komodite nájdete ceny, za ktoré boli tieto komodity obchodované na Slovensku alebo v Českej republike kvôli možnosti porovnať si rozdiely v cenách komodít vo vzťahu k dopravným vzdialenostiam a následnému odvodeniu si dopravných nákladov do uvedených prístavov, či obchodných miest.

Podrobný vývoj cien na trhu EÚ
Z aktuálneho prehľadu je zrejmé, že trhové ceny za ostatný mesiac v prípade potravinárskej a kŕmnej pšenice v prevažnej miere posilňovali, v niektorých obchodných miestach dokonca výrazne. Relatívne priaznivý bol aj vývoj ceny kukurice, ktorá mierne posilnila, resp. jej cena stagnovala. Odlišne sa vyvíja cena tvrdej pšenice, ktorá mala zostupnú tendenciu. Podobná situácia bola vo vývoji ceny sladovníckeho jačmeňa.

Od 19.apríla 2012 do 10.mája 2012 cena potravinárskej pšenice vo vybraných obchodných miestach posilnila nasledovne: v poľskom Sliezsku (+23,99 €/t), v Prahe (+20,49 €/t), vo Viedni (+8,00 €/t), v belgických Antverpách (+6,00 €/t) a vo francúzskom Rouen(+2,93 €/t).
Vo zvyšných obchodných miestach jej cena oslabila: v Budapešti (-0,84 €/t), v rumunskej Muntentii (-0,95 €/t) a v Bratislave (-2,99 €/t). V nemeckom Hamburgu cena stagnovala.

Ceny kŕmnej pšenice vzrástli v poľskom Sliezsku (+20,75 €/t), v Bratislave (+16,41 €/t) a v belgických Antverpách (+6,00 €/t). Opačný vývoj mala cena v nemeckom Hamburgu, klesla o (-1,00 €/t).

V priebehu sledovaného obdobia cena sladovníckeho jačmeňa postupne klesala, pričom najvýraznejší pokles sme zaznamenali vo francúzskych mestách Creil (-19,07 €/t) a Rouen (-9,07 €/t). Jeho cena oslabila aj v nemeckom Mannheime (-6,50 €/t). Stagnovala v Česku.
Posilnila iba v jednom sledovanom obchodnom mieste, a to v poľskom Zachodni (+10,89 €/t).

Ceny kŕmneho jačmeňa posilnili vo väčšine obchodných miest. Najvýraznejšie v poľskom Zachodni (+16,55 €/t) a Budapešti (+10,80 €/t). Za nimi nasledujú belgické Antverpy (+4,00 €/t) a francúzske Rouen (+1,93 €/t).
Mierne oslabenie ceny evidujeme v Mannheime (-0,50 €/t) a Hamburgu (-2,00 €/t). Jeho cena stagnovala v Bratislave.

Cena potravinárskej raže posilnila v poľskom Zachodni (+2,45 €/t), ako aj v nemeckom Mannheime (+1,00 €/t), stagnovala v Brne.

Vývoj cien tvrdej pšenice sledujeme pravidelne na trhoch pre túto komoditu významných, teda talianskom a francúzskom. Jej cena oslabila vo francúzskom Port-La-Nouvelle (-1,57 €/t), pričom v talianskej Boloni stagnovala.

V sledovanom období ceny kŕmnej kukurice vzrástli iba v niektorých obchodných miestach, najvýraznejšie v Budapešti (+7,10 €/t). Za ňou nasledujú: poľské Sliezsko (+1,46 €/t) a Bratislava (+0,87 €/t).
Jej cena oslabila vo francúzskom Bordeaux (-1,07 €/t) a v Prahe (-5,40 €/t). Stagnovala v Hamburgu.

Autor článku: Filip Kľačanský - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Filip Kľačanský - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
4 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
obilninár
obilninár
14. máj 2012 14:35

Je to možné, aby cena kŕmnej pšenice na Bratislavskej burze bola nižšia ako pšenice potravinárskej? Ak áno, dávajte na stránke Poľnoinfa aj kontakty na dodávateľov. Radi kúpime pšenicu potravinársku za 179 €.
Alebo sú informácie na Vašej stránke úplne bez hodnoty a zavádzajúce. Kvôli komu?

REDAKCIA "polnoinfo.sk"
REDAKCIA "polnoinfo.sk"
14. máj 2012 16:12

Milý “obilninár”, v prvom rade sa musíme ohradiť voči vášmu krivému obvineniu zo zverejňovania závádzajúcich informácií! To neprichádza do úvahy, nakoľko prehľad nami zverejňovaných cien pochádza z databázy cien, ktoré Európskej únii nahlasujú jednotlivé členské štáty. Ak sa nemôžete stotožniť so zverejnenými údajmi za Slovensko, ktorých dôveryhodnosť v tomto prípade… Celý komentár »

Anonym
Anonym
14. máj 2012 20:07

pravidelne sledujem ceny komodít na Bratislavskej burze cena ktorú zverejňujete ako cena krmnej bola k 10.5.2012 cenou potravinárskej pšenice , pýtam sa komu pomáha tento omyl?

REDAKCIA "polnoinfo.sk"
REDAKCIA "polnoinfo.sk"
14. máj 2012 21:57

Vážený pane, ak si spätne pozriete prehľad zverejnených správ o “Trhových cenách vo vybraných krajinách EÚ”, zistíte, že viackrát sme cenu nahlásenú Bruselu slovenskou inštitúciou – označili za nedôveryhodnú. Opäť preto opakujeme, že nemáme záujem uvádzať našich čitateľov do omylu! Ceny jednoducho preberáme bez skresľovania a korekcií. Chyba teda nie… Celý komentár »