Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Trhové ceny obilnín vo vybraných štátoch EÚ k 9.1.2014

Trhové ceny obilnín vo vybraných štátoch EÚ k 9.1.2014
insert_photopre poľnoinfo.sk spracoval - L.D. -

Dovolenkové obdobie sa odráža aj na aktivite trhov. S obilím sa v týchto dňoch príliš neobchodovalo, takže i komentár je stručný. Preto dovoľte aspoň krátke ohliadnutie sa za rokom 2013.

– Už od februára sa v Bruseli diskutovalo o všeobecnom obmedzovaní používania chemických ochranných prostriedkov a hľadali sa nové spôsoby ošetrovania. Smernica IPM (z anglického „Integrated Pest Management“, t.j. integrovaná ochrana) by mala začať platiť od tohto roku.

– Hoci po dlhej a chladnej zime sa jar ukazovala ako dostatočne vlhká, napokon prišlo v lete dlhé teplé obdobie sucha (5-7 týždňov), ktoré malo priamy dopad na úrodu jesenných plodín. No žatvu hustosiatych obilnín v roku 2013 možno v rámci celej EÚ-27 hodnotiť ako dobrú, aj z hľadiska kvality. Celkovo bola produkcia hlavných obilnín v EÚ o 4,5% vyššia ako predošlý rok.

– Pestovateľov nepotešil náhly a prudký pokles cien obilnín, ktorý prišiel zakrátko po prvých optimistických predpovediach úrod. Koncom júna sa tak v priebehu týždňa prepadla realizačná cena pšenice o 80-100 €.

– V júli odhlasovali členovia Európskeho parlamentu zníženie limitu používania biopalív vyrobených z plodín na ornej pôde do roku 2020 na úroveň 5,5%. Tento krok mal okamžitý dopad na zníženie výmer olejnín v EÚ-27.

– Z hľadiska zahraničného obchodu sa naďalej prehlbuje európska závislosť na dovážaných proteínoch (najmä sója z Ameriky), čo zvyšuje ceny krmív. Výskyt škodcu kukuričiara koreňového (Diabrotica virgifera) v dovážanej kukurici chce EÚ obmedziť jej dovoz z tretích krajín. Najväčšími vývozcami obilnín z krajín EÚ naďalej zostávajú Francúzsko, Nemecko, Rumunsko a dovozcovia Španielsko, Taliansko, Veľká Británia, Portugalsko, Grécko. Dováža sa najmä z Kanady, Ukrajiny, USA, Brazílie, Ruska a.i

– V správe COPA/COGECA (európska organizácia farmárov a družstiev) z 9.1. 2014 signalizujú analytici prvé náznaky oživovania ekonomiky po dlhšom období krízy, ktoré je síce pomalé, ale prejavuje sa vo viacerých oblastiach naraz (HDP, zamestnanosť, obchod).

– Napokon osevy ozimín sa ukazujú byť nateraz v poriadku, počkajme si na záver tohtoročnej zimy.

Aktuálna správa:

Pšenica: Cena pšenice potravinárskej na svetových trhoch klesá, na Parížskej burze je 202,50 €/t (platí pre január 2014) a na burze CBOT v Chicagu 159,34 €/t (platí pre marec 2014); na londýnskej burze je cena pšenice kŕmnej 192,70 €/t (pre máj 2014). Na európskych trhoch sa cena pšenice potravinárskej pohybuje v rozmedzí od 145,95 €/t (Bratislava, SR) do 208 €/t (Hamburg, Nemecko). Cena pšenice kŕmnej sa pohybuje od 186,71 €/t (Slaski, Poľsko) do 206 €/t (Hamburg, Nemecko).

Jačmeň: Jačmeň sladovnícky sa v Európe už príliš neobchoduje, cena sa pohybuje od 207,50 €/t (Mannheim, Nemecko) do 210,44 €/t (Zachodni, Poľsko). Jačmeň kŕmny sa predáva za cenu okolo 185 €/t. Na Parížskej burze je jačmeň sladovnícky na úrovni 201 €/t (pre marec 2014).

Kukurica: V Európe sa v súčasnosti cena kukurice kŕmnej pohybuje na úrovni od 158,48 €/t (Zachodni, Poľsko) do 197 €/t (Hamburg, Nemecko). Cena kukurice na burze v Paríži je 172 €/t (pre marec 2014) a na burze CBOT v Chicagu je 112,25 €/t (platí pre marec 2014).

Autor článku: - L.D. -
Zdroj obrázku: pre poľnoinfo.sk spracoval - L.D. -

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments