Tento rok sa predpokladá vyššia úroda pšenice
Cena pšenice sa v prvých týždňoch roku 2012 pohli smerom nadol. Burzy v Chicagu, v Paríži, ale aj v Budapešti poklesli.
Burza CBoT v Chicagu pre termíny obchodovania marec poklesla vplyvom zverejnenia správy USDA WASDE (vydáva Americké ministerstvo poľnohospodárstva) o približne 6,5 percenta. Burza Euronext v Paríži pre termíny obchodovania marec oslabila o približne 4,5 percenta. Burza BÉT v Budapešti reálne posilnila o asi 1 percento. Klesajúca hodnota forintu v porovnaní s eurom ale prepad cien prehĺbila a ceny pšenice sú preto nižšie o 3,5 percenta. Na burze vo Viedni sa k 11.1. obchodovala pšenica (12,5% proteín) na úrovni 186,50 €/tonu.
Medzinárodná rada pre obilniny (IGC) vydala ku koncu roka 2011 správu ohľadne bilancie obilnín pre rok 2012. Predovšetkým dobrá cena viedla pestovateľov k rozhodnutiu navýšiť plochy osiatia touto komoditou. Podľa tejto správy by sa globálne plochy pšenice pre nový hospodársky rok 2012/13 mohli v porovnaní s predchádzajúcim rokom navýšiť o približne 4 mil. hektárov t.j. približne 2% na 225 mil. ha. Správa, ktorá vyšla v polovici decembra vychádzala z reálnych cien pšenice a ich atraktivity na pestovanie.
Napriek nárastu plôch pšenice, úrody v niektorých častiach sveta sa ukazujú už v súčasnosti nižšie, ako sa predpokladalo. Tieto informácie nevyplývajú len z možného suchého počasia na Ukrajine, ale aj dlhodobej predpovede suchého počasia pre Severnú Ameriku a Severnú Európu. Z toho dôvodu predpokladá IGC v roku 2012 len priemerný nárast produkcie pšenice o 1 mil. ton na 685 mil. ton. Obchodný potenciál by sa mal preto znížiť o približne 5 mil. ton a dosiahnuť 127 mil. ton. Zásoby by pri týchto číslach mohli zostať stabilné a ustáliť sa na hodnote 203 mil. ton. Produkcia by mala zostať ustálená.
EU: menej pšenice na kŕmne účely
Rast produkcie a exportu pre EÚ sa podľa Európskej komisie bude vyvíjať v roku 2012 na priemernej úrovni. Plochy osiatia pšenicou sa podľa komisie ku koncu roku 2011 navýšili o 0,3 mil. ha oproti roku 2010 a mali by dosiahnuť 23,4 mil. ha. Produkcia by mala byť vyššia oproti minulému roku o 2,8 mil. ton (130,2 mil. ton). Spotreba by podľa Európskej komisie mohla byť presmerovaná na iné účely ako tomu bolo doteraz. Ide hlavne o nárast pre potreby biopalív a to o 0,8 mil. ton (spolu 16,2 mil. ton), na druhej strane ale dôjde k poklesu spotreby pre kŕmne účely o 0,6 mil. ton (spolu 52,5 mil. ton). Ďalej sa predpokladá aj nárast exportného potenciálu do krajín tretieho sveta a to skoro o jednu tretinu.
USDA WASDE z 12.1.2012: Globálna produkcia pšenice by mala oproti predchádzajúcej správe vzrásť o 2,5 mil. ton a dosiahnuť 691,5 mil. ton (IGC: 685 mil. ton). Pre porovnanie s hospodárskym rokom 2010/2011 je to navýšenie o skoro 40 mil. ton. Konečné zásoby sa podľa predpovede navýšia o viac ako 2 mil. ton oproti decembrovej správe a dosiahnu 210,02 mil. ton. Došlo aj k rastu spotreby o necelých 1,5 mil. ton a tá by mala dosiahnuť 681,43 mil. ton.
Globálny stav produkcie, spotreby a zásob podľa USDA (v mil. ton)
Podľa dlhodobej predpovede spoločnosti AccuWeather Inc. by mali zostať oblasti pestovania v Argentíne, v Brazílii ako aj v Texase naďalej bez trvalejších zrážok a tým by mohlo dôjsť k poškodeniu rastlinstva. V súčasnosti sužujú hlavné oblasti pestovania aj nízke teploty, čo môže viesť k nepriaznivému vplyvu na celkový vývoj rastu pšenice.