Telegraficky z výskumnej stanice v Malom Šariši
Výskumno-šľachtiteľská stanica Malý Šariš bola založená v roku 1953. V súčasnosti patrí pod Centrum výskumu rastlinnej výroby v Piešťanoch a jej hlavnou náplňou je šľachtenie pšenice ozimnej, tritikale, ale aj maku siateho.
„Okrem toho sa podieľame na výskumnej činnosti a to je semenárstvo vybraných plodín a registračné pokusy pesticídov chemických spoločností,“ povedal vedúci stanice František Ondrejčák v relácii Farmárova nedeľa.
Ako pripomína, pre takéto zariadenie je veľmi dôležité, aby malo zabezpečenú dobrú prípravu pôdy. A to ide len s kvalitnými technológiami.
„Náš strojový park je pomerne zastaraný a potrebovali by sme vysoké investície, aby sme sa dostali aspoň na porovnateľnú úroveň so zahraničnými pracoviskami,“ uviedol F. Ondrejčák.
Ako ale poznamenal, snažia sa využívať aj nové stroje, ktoré zabezpečia dobrú prípravu pôdy. Napríklad traktory Zetor, ktoré sú na podmienky tejto stanice vyhovujúce, alebo špeciálne sejačky na presný výsev a šľachtiteľskú mechanizáciu.
Výskumná stanica nemôže využívať peniaze z eurofondov, preto jediným zdrojom príjmu je príspevok zo štátneho rozpočtu a prostriedky získané z vlastnej činnosti. Napríklad z predaja osív, alebo z licenčných poplatkov za odrody pochádzajúce z Malého Šariša.
V druhej dekáde apríla, sa strediskom prehnala silná búrka, ktorá značne poškodila nedávno založené porasty. To nevytvára dobrý základ, pre ďalší vývoj porastov.