Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

Svetovú potravinársku cenu získal Holanďan, ktorý pomáha malým farmárom

Svetovú potravinársku cenu získal Holanďan, ktorý pomáha malým farmárom
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Tohtoročnú Svetovú potravinársku cenu, najvýznamnejšie celosvetové ocenenie v oblasti poľnohospodárstva a potravinárstva, získal Holanďan Simon Groot za jeho prácu, ktorá miliónom drobných poľnohospodárov na celom svete pomáha používať dobré semená. Uviedol to v utorok spravodajský server DutchNews.nl.

Organizačný výbor podľa DutchNews.nl ocenil, že Groot našiel spôsob, ktorý farmárom umožní získať vyššie príjmy prostredníctvom zvýšenej produkcie zeleniny, čo prospeje stovkám miliónov spotrebiteľov, ktorí získajú lepší prístup k výživnej zelenine potrebnej pre zdravú výživu.

„Simon Groot zasvätil svoj život zlepšeniu živobytia miliónov ľudí po celom svete,“ uviedol v tejto súvislosti predseda Svetovej nadácie pre ceny potravín Kenneth Quinn.

Groot, ktorý má 84 rokov, spolu so svojím obchodným partnerom na Filipínach, založili spoločnosť East-West Seed ešte v roku 1982. Jeho tím vyvinul rastlinné odrody so zvýšenou odolnosťou voči chorobám a s výrazne vyššími výnosmi, ktoré sa už používajú v celej Ázii a aj mimo tohto kontinentu. Spoločnosť dodáva kvalitné semená 19 miliónom drobných poľnohospodárov vo viac ako 60 tropických krajinách.

Holandský podnikateľ v rozhovore pre denník Volkskrant uviedol, že „je poľutovaniahodné“, že produkcia semien je v rukách niekoľkých veľkých spoločností ako Bayer / Monsanto alebo Syngenta. Podľa jeho slov veľké spoločnosti vedia, že z daných semien je menej peňazí a preto majú obmedzenú ponuku.

„Tradičné osivárske spoločnosti do popredia kladú záujmy poľnohospodárov. My sme priatelia farmárov,“ vysvetlil Groot.

Svetová potravinárska cena bola založená v roku 1986 Normanom E. Borlaugom, príjemcom Nobelovej ceny za rok 1970.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments