Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2019 Jesen LEFT
Branding VUB 2019 Jesen RIGHT
Branding VUB 2019 Jesen TOP
Tatra banka 2018-12
Pottinger 2018
Zaujímavosti Zo sveta

Svetovú potravinársku cenu získal Holanďan, ktorý pomáha malým farmárom

chat_bubbleKomentáre: 0 visibilityZobrazenia: 182
UniCredit Bank 2018

Tohtoročnú Svetovú potravinársku cenu, najvýznamnejšie celosvetové ocenenie v oblasti poľnohospodárstva a potravinárstva, získal Holanďan Simon Groot za jeho prácu, ktorá miliónom drobných poľnohospodárov na celom svete pomáha používať dobré semená. Uviedol to v utorok spravodajský server DutchNews.nl.

Organizačný výbor podľa DutchNews.nl ocenil, že Groot našiel spôsob, ktorý farmárom umožní získať vyššie príjmy prostredníctvom zvýšenej produkcie zeleniny, čo prospeje stovkám miliónov spotrebiteľov, ktorí získajú lepší prístup k výživnej zelenine potrebnej pre zdravú výživu.

„Simon Groot zasvätil svoj život zlepšeniu živobytia miliónov ľudí po celom svete,“ uviedol v tejto súvislosti predseda Svetovej nadácie pre ceny potravín Kenneth Quinn.

Groot, ktorý má 84 rokov, spolu so svojím obchodným partnerom na Filipínach, založili spoločnosť East-West Seed ešte v roku 1982. Jeho tím vyvinul rastlinné odrody so zvýšenou odolnosťou voči chorobám a s výrazne vyššími výnosmi, ktoré sa už používajú v celej Ázii a aj mimo tohto kontinentu. Spoločnosť dodáva kvalitné semená 19 miliónom drobných poľnohospodárov vo viac ako 60 tropických krajinách.

Holandský podnikateľ v rozhovore pre denník Volkskrant uviedol, že „je poľutovaniahodné“, že produkcia semien je v rukách niekoľkých veľkých spoločností ako Bayer / Monsanto alebo Syngenta. Podľa jeho slov veľké spoločnosti vedia, že z daných semien je menej peňazí a preto majú obmedzenú ponuku.

„Tradičné osivárske spoločnosti do popredia kladú záujmy poľnohospodárov. My sme priatelia farmárov,“ vysvetlil Groot.

Svetová potravinárska cena bola založená v roku 1986 Normanom E. Borlaugom, príjemcom Nobelovej ceny za rok 1970.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1421 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.