Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Svetové burzy hlásia pokles cien pšenice

Svetové burzy hlásia pokles cien pšenice
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

V minulom týždni cena pšenice na nami sledovaných burzách mala klesajúcu tendenciu. Príčinou poklesu bolo najmä zverejnenie správy USDA ohľadne stavu produkcie, zásob a spotreby.

Burza Euronext oslabila pre termíny obchodovania marec 2011 o 5,8 percenta, termíny obchodovania máj 2011, v ktorých sa pokračuje obchodovanie už v piatok, oslabili od začiatku týždňa o viac ako 7,5 percenta. Burza CBOT v Chicagu oslabila v priebehu týždňa o približne 8 percent. Cena pšenice v Budapešti je stabilná, poklesla len o 0,1 percenta. Burza vo Viedni zostala oproti minulotýždňovému poklesu taktiež stabilná a ceny sa nemenili.

Správa USDA WASDE, ktorá vyšla 10.3.2011 hovorí o produkcii pšenice vo svete pre rok 2011 na úrovni 647,6 mil. ton, čo je hodnota oproti minulo mesačnému odhadu nezmenená. Naopak, odhad pre spotrebu v závislosti od celkových zásob bol práve ten impulz, ktorý cenu pšenice znížil. Spotreba sa totiž znížila až o 2,2 mil. ton a k tomu treba prirátať navýšenie odhadu stavu celkových zásob o viac ako 4 milióny ton.

Situácia vo svete je ale naďalej napätá. K problémom krízy v krajinách severnej Afriky sa pridružili udalosti v Japonsku, ako aj otázka budúcej úrody v Číne, ktorá je postihnutá suchom.

Zákaz exportu pšenice v Rusku, ako aj následne nižšie ceny na trhu v tejto krajine (cca. 20%) oproti celosvetovým, majú za následok zníženie osevnej plochy tejto plodiny. Rast nákladov na pestovanie núti ruských poľnohospodárov orientovať sa na plodiny, ktoré sú atraktívnejšie.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments