Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Zo sveta

Svetová ponuka slnečnice je nižšia ako dopyt

Svetová ponuka slnečnice je nižšia ako dopyt
insert_photoTlačový odbor Európskeho parlamentu

Podľa analytikov Oil World bude svetová produkcia slnečnicových semien v hospodárskom roku 2009/2010 nižšia ako svetová spotreba, čo spôsobí nárast ceny slnečnicového oleja v blízkej budúcnosti. Oil World znížil odhad svetovej produkcie slnečnicových semien 2009/2010 na úroveň 32,1 mil. t, pričom v predchádzajúcom hospodárskom roku bola produkcia 33,2 mil. t.

Znamená to, že odhadovaná svetová produkcia bude nižšia ako je úroveň svetovej spotreby, ktorá predstavuje 32,5 mil. t. Globálna spotreba v minulom hospodárskom roku bola mierne vyššia, a to na úrovni 33,0 mil. t.

Ukrajina, ktorá je kľúčovým vývozcom slnečnicových semien, dopestuje podľa odhadu analytikov 6,0 mil. t slnečnicových semien. V sezóne 2008/2009 dopestovala 6,6 mil. t. Nižšia produkcia slnečnicových semien sa očakáva aj v EÚ na úrovni 6,4 mil. t, pričom v hospodárskom roku 2008/2009 bola 6,7 mil. t.

Naopak, v Argentíne sa úroda slnečnicových semien pravdepodobne medziročne zvýši z 2,9 mil. t na 3,7 mil. t. Na základe tejto prognózy môžeme v rozpätí 4 – 8 týždňov pozorovať na svetovom trhu cenovú prémiu za slnečnicový olej na úkor sójového.

V súčasnosti je cena slnečnicového oleja na európskych trhoch o 40 dolárov vyššia ako cena sójového, ale vývozné ceny v Argentíne a na pobreží Čierneho mora sú takmer na úrovni sójového oleja.

Podľa výsledkov prognózy zažijú na jeseň tohto roku farmári na severnej pologuli výrazný prepad v pestovaní slnečnice, očakáva sa pokles až o 1,9 mil. ton. Oil World preto predpokladá zníženie svetovej ponuky slnečnice v prvej polovici nasledujúcej sezóny. Oživenie ponuky by mohlo nastať až od februára 2010, ak sa potvrdí predpoklad lepšej úrody na južnej pologuli.

Autor článku: PPA - ATIS
Zdroj obrázku: Tlačový odbor Európskeho parlamentu

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments