Zadajte hľadaný výraz

Z domova

O dôležitosti ochrany pôdy s Pavlom Bielekom

O dôležitosti ochrany pôdy s Pavlom Bielekom
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Pavol Bielek vpravo

Za posledných dvadsať rokov na našej planéte ubudlo približne 6 miliónov hektárov produktívnej pôdy. To prináša stratu vo výške 42 miliárd amerických dolárov a v rozvojových krajinách spôsobuje degradácia pôdy stratu až jednej tretiny HDP. Dôsledkom toho je migrácia obyvateľstva.

O tom, či môže pôda pomôcť globálnemu otepľovaniu a či treba pôdu chrániť, sa s Pavlom Bielekom, riaditeľom Výskumného ústavu pôdoznalectva a ochrany pôdy rozprávala v relácii Farmárova nedeľa Soňa Ludvighová.
Pôdu je potrebné na prvom mieste chrániť nie len preto, že nám produkuje potraviny, ale i preto, že má mnoho nenahraditeľných funkcií, ktoré sú potrebné pre život. Každé zníženie výmery poľnohospodárskej pôdy prispieva k zhoršeniu podmienok pre život. Preto povinnosťou každého z nás je urobiť všetko preto, aby sme pôdu čo najviac chránili. Či už cez vedu, výskum, legislatívu, ale i cez výkon štátnej správy na ochranu pôdy.

Nemôžeme opomenúť vlastníkov a užívateľov pôdy, ktorí by legislatívne pravidlá mali dostávať do konkrétneho života. Aby pôda bola v takom stave ako má byť, aby nám slúžila a pomohla zmierniť klimatické zmeny.
Vlastník si musí uvedomiť, že pôda je jeho vlastníctvo a o svoj majetok sa musíme starať. Na druhej strane by mal mať vlastník na zreteli, že pôda neslúži len jemu, ale všetkým. Že ovplyvňuje toky energií, toky látok, množstvo vody zadržanej na území a mnoho ďalších vecí.

Toto čo ste povedali sa týka aj užívateľov pôdy. Na Slovensku totiž platí, že nie každý vlastník aj obhospodaruje svoje pozemky.
Užívateľ by nemal byť ten, ktorý chce na pôde zarobiť. Mal by si uvedomovať, že aj niekto po ňom bude na pôde hospodáriť. Mal by sa snažiť o správne hospodárenie, pretože ako bude hospodáriť, tak sa aj bude mať.

Povedala som, že pôda, ak sa o ňu správne staráme, môže aj zmierniť klimatické zmeny. Čo v takomto prípade pôda dokáže?
To je veľká výzva pre vlastníkov, užívateľov a celkovo hospodárov na pôde. Pôda má naozaj obrovský potenciál k tomu, aby prebytočný uhlík naviazala naspäť do pôdy. Očistiť ovzdušie a zmierniť klimatické zmeny. Samozrejme, že si to vyžaduje určitý inovovaný spôsob hospodárenia. Možno aj taký, ktorý treba zvýhodniť zo strany štátu a v ktorom treba podporiť poľnohospodárov rôznymi podpornými fondmi. To by teda nemala byť len záležitosť vlastníka, užívateľa pôdy, ale aj samotný štát musí vytvárať podmienky k tomu, aby sa tento proces rozbehol čo najefektívnejšie.

V tejto súvislosti si treba pripomenúť, že na Slovensku viac ako polovica výmery poľnohospodárskej pôdy trpí vodnou eróziou, 30 tisíc hektárov je znečistených a prakticky celá výmera má nedostatok pôdnej organickej hmoty. Denne ubúda 5 – 6 hektárov aj veľmi kvalitných pôd pod stavbami. Starať sa o pôdu znamená myslieť na generácie, ktoré prídu po nás.

Autor článku: Rozhovor viedla Soňa Ludvighová, spracované na základe relácie Farmárova nedeľa – poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Pavol Bielek vpravo

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anonym
Anonym
22. máj 2010 17:36

Mala som možnosť absolvovať u pána Bieleka jeden semester o deštrukcii pôdneho krytu. Boli tam spomenuté také veci,že pri ich počúvaní som bola maximálne sústredená. Bolo by fajn keby slová, ktoré tam padli, boli prednášané hlavne farmárom,lebo my študenti pôdu nevlastníme.lenže zase taký farmár ako môj oco by si aj… Celý komentár »