Zadajte hľadaný výraz

Lesníctvo Z ekonomiky

Zamestnanci Lesov SR kritizujú vedenie podniku

Predsedu vlády SR Roberta Fica a ministra pôdohospodárstva SR Stanislava Becíka požiadali dnes listom viacerí pracovníci Generálneho riaditeľstva (GR) podniku Lesy SR, š. p., aby nepripustili rozvrat tejto najvýznamnejšej lesníckej firmy na Slovensku. Upozorňujú v ňom na dlhodobo sa zhoršujúcu ekonomickú situáciu podniku, ktorá nie je spôsobená len globálnou krízou, ale i neschopnosťou manažmentu si s ňou poradiť pod vedením súčasného generálneho riaditeľa Jozefa Minďáša.

V liste, pod ktorý sa už podpísalo 58 zo 128 zamestnancov GR sa konštatuje, že vedenie podniku zamestnancom doteraz nepredložilo žiaden seriózny a reálny plán, ako sa s terajšími problémami firma vyrovná. Jeho nečinnosťou, nekompetentnosťou a nezodpovednosťou sa situácia štátneho podniku neustále zhoršuje. Pripravovaný plošný predaj dreva “na pni” a celkové nastavenie obchodných vzťahov bez konkrétnych výberových konaní nepovažujú za riešenie krízy, ale len za pokračovanie tunelovania štátnych lesov.

Dištancujú sa od spájania radových zamestnancov Lesov SR s medializovanými krádežami dreva v podniku a žiadajú o dôkladné vyšetrenie prípadnej sprenevery štátneho majetku a o dôsledne postihnutie vinníkov. Zároveň vyjadrujú aj obavu o budúcnosť Lesov SR, ako jedného z najvýznamnejších zamestnávateľov v najchudobnejších regiónoch Slovenska.

Upozorňujú na to, že pokiaľ bude rozhodovanie vedenia š. p. Lesy SR ovplyvňované klientelizmom a lobistickými skupinami, nebude možné konsolidovať ekonomickú situáciu podniku. Na riešenie ťažkej situácie podnik potrebuje zodpovedné a dôveryhodné vedenie, ktorému bude záležať v prvom rade na zverenom štátnom podniku a na jeho zamestnancoch.

List pre predsedu vlády a ministra nasleduje po tom, ako Minďášovi výhrady voči jeho práci v otvorenom liste v stredu (24.6.) vyjadril referent na odbore komunikácie GR Lesov SR Ján Mičovský. “Poukázal som na to, že niektoré zmluvy, ktoré sa tu robili, neboli výhodné pre podnik a snažil som sa to riešiť, aby boli upravené. Tiež na reorganizáciu, ktorá vlani prebehla v tomto podniku spôsobom, že sa vytvorili desiatky nových lesných správ a stovky lesných obvodov, čo znamenalo obrovský nárast réžie, aby sa už o niekoľko mesiacov začalo rozprávať o nutnosti túto réžiu znížiť. Zdá sa mi, že sú to veci, ktoré jednoducho nefungujú,” uviedol na brífingu s novinármi Mičovský.

Okrem iného uviedol, že pre podnik boli veľmi nevýhodné aj niektoré odpredaje majetku, a to aj pre ich historickú hodnotu. Tiež prenájom poľovných revírov, ktoré mohli byť významným zdrojom zisku podniku.

Pod list adresovaný premiérovi a ministrovi pôdohospodárstva sa podpísal aj predseda Združenia závodných výborov OZ drevo, lesy, voda František Suchanovský, nie však ako odborár, ale ako zamestnanec. Na piatok (26.6.) zvolal predsedov všetkých 30 základných odborových organizácií, ktorí zaujmú k situácii oficiálne stanovisko odborárov.

TASR prostredníctvom Anity Fákovej z odboru komunikácie š. p. Lesy SR požiadala o stanovisko aj generálneho riaditeľa Jozefa Miňdáša. Ten sa rozhodol, že reagovať bude po tom, ako sa oboznámi so všetkými okolnosťami, keďže je na služobnej ceste. Spôsob, ako a kedy osloví novinárov, si zvolí sám.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments