Zadajte hľadaný výraz

Živočíšna výroba Zo sveta

Stav hovädzieho dobytka v USA najnižší od roku 1952

Stav hovädzieho dobytka v USA najnižší od roku 1952
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Chov dobytka v Texase.

Štátna poľnohospodárska štatistická služba USA uverejnila koncom minulého týždňa údaje o poklese počtu hovädzieho dobytka v krajine. V Spojených štátoch sa chovalo k prvému januáru tohto roku 89,3 milióna kusov dobytka a jeho počet sa medziročne znížil o 2 %, teda o 1,5 milióna kusov.

Agentúra AP uvádza, že to bol najnižší stav dobytka v USA od januára 1952. Inventúra jeho počtu sa robí dvakrát ročne, k prvému januáru a júlu.     

Stavy hovädzieho dobytka klesli vlani v dôsledku silného sucha, ktoré ničilo úrodu a pastviny najmä na juhu krajiny. V Texase sa chov dobytka znížil medziročne o 5 % a v Nebraske o 2 %. V Kansase došlo k jeho úbytku o 4 % krátko po tom, ako lúky vyschli a cena sena prudko vzrástla. V Novom Mexiku klesol vlani chov dobytka už tretí rok po sebe. V Texase sa chová najviac dobytka, aj po poklese sa jeho farmári starajú o 11,3 milióna kráv, býkov a teliat. V Severnej Dakote sa stádo rozrástlo o 4 % a v Južnej Dakote o 5 %. Rovnako sa darilo chovateľom aj v štátoch Montana, Idaho a Washington, ale rast ich stád nedokázal vyrovnať stratu z juhu.

Experti uvádzajú, že zníženie chovu hovädzieho dobytka prinesie Američanom zvýšenie cien hovädziny najmä v prípade, ak dopyt po nej bude sústavne rásť.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Chov dobytka v Texase.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
agrárnik z HN
agrárnik z HN
5. február 2013 10:20

Na Slovensku je o mnoho väčší prepad a tvárime sa ako majstri sveta, Prečo?.
V USA je každý program Vlády USA postavený na národnej bezpečnosti, kozmickom výskume a potravinovej istote. SR je od tejto skutočnosti ďaleko – verejné súťaže, tendre, politické kreslá a válovy sú nosným programom.