Zadajte hľadaný výraz

Legislatíva Z ekonomiky

Návrh na vyššiu podporu červenej nafty rozhneval Ľ. Jahnátka

Návrh na vyššiu podporu červenej nafty rozhneval Ľ. Jahnátka
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Opozičný návrh na vyššie zvýhodnenie červenej nafty pre poľnohospodárov oproti vládnemu zámeru dnes v parlamente rozhneval ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka. Šéfovi agrorezortu sa nepáčil pozmeňujúci návrh k novele zákona o podpore poľnohospodárskej prvovýroby v roku 2013, ktorý predstavil poslanec opozičnej strany Most-Híd Gabriel Csicsai.

„Opovrhujem všetkými poslancami, ktorí sa pod tento pozmeňujúci návrh podpísali. S výnimkou tých, ktorí tu nesedeli v minulom období,“ vyhlásil Jahnátek.

Práve poslanci ako Pavol Hrušovský (KDH), Béla Bugár (Most-Híd), Zsolt Simon (Most-Híd) či Gabriel Csicsai (Most-Híd) podľa jeho slov hlasovali v minulosti za zrušenie červenej nafty.

„Všetky štáty EÚ využívajú fenomén červenej nafty,“ upozornil Jahnátek.

Prvou krajinou, ktorá s nápadom zrušiť ju prišla, bolo pritom podľa súčasného ministra v minulom volebnom období práve Slovensko.

„A dnes sa tvárite, že idete pomáhať slovenskému poľnohospodárovi,“ vyčítal poslancom Jahnátek v záverečnom slove k rozprave k tomuto bodu programu. Poslanci tak už v pléne na to reagovať nemohli.  Simon následne pre TASR uviedol, že Jahnátek podľa neho nemá právo na takúto kritiku.

„Minister spolu so svojimi kolegami nechal štátny rozpočet v dezolátnom stave ako výsledok podpory svojich sponzorov. A my sme počas Radičovej vlády museli riešiť deficit verejných financií aj takýmto nepríjemným opatrením,“ pripomenul exminister pôdohospodárstva.

Jahnátek by sa mal podľa neho zamyslieť skôr nad tým, či ním predkladaný návrh zákona o podpore prvovýroby pomôže tým, ktorí sú v ťažkostiach kvôli minuloročnému suchu.      

V pozmeňovacom návrhu chce poslanec Csicsai zvýšiť podporu pre poľnohospodárov formou dotácie na úhradu časti spotrebnej dane z minerálnych olejov pri tzv. červenej nafte. Namiesto vládou navrhovanej dotácie v podobe 0,153 eura na liter chce pomôcť farmárom sumou  0,3 eura na liter minerálneho oleja. Odôvodňuje to tým, že celkový objem možných dotácií je 39 miliónov eur.

„Kým v súčasnosti uvedený návrh vlády ráta len s objemom 10 miliónov eur,“ dodal Csicsai v návrhu.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Peter
Peter
5. február 2013 7:48

Vláda tu nie je pre ľudí, to je jasné už dávno. Ale že poslanci sa silou mocou usilujú o úplné priškrtenie všetkých možných odvetví v prospech nadnárodných – hlavne nemeckých, anglických, francúzskych a amerických korporácií, to je už do očí bijúce. Až keď ľuďom zoberú všetko, sa asi zobudia a… Celý komentár »

agrarnik z HN
agrarnik z HN
5. február 2013 10:31

Už Malchárek ako hrobár ANO bol proti zvýhodnenej nafte – nemal charakter ani česť ostal len zbohatlík a opičiak v pavilone GORIL, Týto páni čo v minulosti hlasovali za zrušenie červenej nafty nech radšej z politiky odídu škodia nie len sebe, ale hlavne luďom práce. Keď raz krajec chleba má… Celý komentár »