Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Štatistici zverejnili odhad úrod. Pšenica má sypať 5,7 ton z hektára

kombajn
insert_photoTASR

Druhý odhad Štatistického úradu SR zvýšil úrodu obilnín o 6 %, zostane však nižšia ako vlani. Výrazne vyššia bude len celková úroda slnečnice. Výnosy z hektára nad päťročným priemerom sa očakávajú pri obilninách, zemiakoch, slnečnici, sóji a hrachu.

Úroda hustosiatych obilnín na Slovensku by mala v tomto roku dosiahnuť 2,7 mil. ton, čo predstavuje o 6,2 % (180-tisíc ton) menší objem ako pred rokom, ale súčasne väčší objem ako je priemer za posledných päť rokov. Druhý odhad úrody obilnín je vyšší o 6,1 % ako prvý odhad z júna tohto roka. ŠÚ SR aktuálne zverejňuje druhý tohtoročný odhad úrody vybraných poľnohospodárskych plodín pre rok 2021, ktorý zrealizoval k 15. augustu.

„Dôvodom úpravy odhadov je okrem tradičného spresnenia aj časový posun a výraznejšie oneskorenie tohtoročnej žatvy, prvý odhad úrody sa zvyčajne realizuje už počas žatvy, no tento rok sa realizoval ešte pred začatím. Druhý odhad spresňuje očakávania úrody v čase, kedy už bola pozbieraná väčšina obilnín aj repka,“ vysvetlil Peter Danko, riaditeľ odboru štatistiky poľnohospodárstva Štatistického úradu SR. Odhad úrody slnečnice, kukurice a repy bude spresnený v septembrových odhadoch.

Nižšia úroda pšenice aj pri vyšších výnosoch z hektára

Najpestovanejšími obilninami na Slovensku sú dlhodobo pšenica a jačmeň, ktoré tvorili 93 % plôch osiatych hustosiatymi obilninami. Poľnohospodári očakávajú v tomto roku pri týchto dvoch plodinách hektárové výnosy nad hodnotou päťročného priemeru. Naopak, pri raži, ovse a tritikale je odhad hektárového výnosu nižší ako päťročný priemer.

Úroda pšenice by mala v roku 2021 dosiahnuť 2 mil. ton, čo je o 4,6 % menej ako vlani. Pokles odhadovanej produkcie je ovplyvnený medziročným poklesom osiatej výmery o 8,6 % (357-tisíc hektárov), ale súčasne vyššími očakávanými hektárovými výnosmi na úrovni 5,7 tony z hektára. Očakávaná úroda jačmeňa v objeme takmer 602-tisíc ton, by mala byť medziročne nižšia o 11,4 %. Túto skutočnosť ovplyvnila najmä medziročne nižšia osiata plocha (o 11,5 %), ako aj medziročne mierne nižšie očakávané výnosy na úrovni 5,12 tony z hektára.

Očakáva sa rovnako medziročne nižšia úroda raže a tritikale, z dôvodu zníženia osiatej plochy, ako aj nižšími hektárovými výnosmi. V SR by sa tak malo zozbierať 35,6 tis. ton raže, čo je o štvrtinu menej ako rok predtým a 31,9 tis. ton tritikale (medziročný pokles o 10,9 %). Súčasne sa očakáva o štvrtinu vyššia úroda ovsa, na úrovni 41,4 tis. ton (medziročný nárast v dôsledku nárastu osiatych plôch o 26,1 %).

Kukurica s poklesom hektárových výnosov

Celková produkcia druhej najpestovanejšej plodiny, kukurice na zrno by mala dosiahnuť 1,5 mil. ton, teda o 8,5 % menej ako v roku 2020. Kukurica na zrno bola zasiata v porovnaní s vlaňajškom na výmere vyššej o 3,5 %. Očakáva sa však, že priemerná hektárová úroda kukurice na zrno dosiahne 7,4 tony, čo je v porovnaní s minulým rokom menej o 13,9 % a zároveň je aj výrazne menej ako hodnota päťročného priemeru (7,85 ton z hektára). Úroda kukurice bude spresnená v rámci septembrového tretieho odhadu úrody.

Slnečnica a sója s výrazným nárastom produkcie

V porovnaní s minulým rokom očakávajú poľnohospodári o polovicu vyššiu úrodu slnečnice, v celkovom objeme 203,5 tis. ton. Nárast produkcie súvisí s výrazným zvýšením osevných plôch z 53,9 tis. hektárov v roku 2020 na 73,6 tis. hektárov v roku 2021, čo predstavuje nárast 36,5 %. Súčasne sa očakáva medziročne vyšší výnos z hektára. Rovnaké faktory sú dôvodom aj výrazného očakávaného medziročného rastu produkcie sóje o 31,8 % na úroveň 170,3 tis. ton.

Naopak pokles produkcie o 5,3 % sa odhaduje pri najpestovanejšej olejnine u nás – repke. Celkovo by mala SR vyprodukovať 417,6 tis. ton repky, pri medziročnom poklese osiatej výmery o 7,1 %. Očakávaný výnos z hektára (3,06 tony z hektára) bol medziročne mierne vyšší a približne na úrovni päťročného priemeru.

Zemiaky by mali mať výrazne vyššiu rentabilitu z hektára

Výmera pestovateľských plôch zemiakov sa aj v tomto roku znížila o pätinu, čo spôsobilo medziročný pokles očakávanej úrody zemiakov o 6,6 % na objem produkcie 132,5 tis. ton. Celkovo sa zemiaky v aktuálnej sezóne pestujú na 5,1 tis. hektároch. Hektárové výnosy by mali byť však vyššie ako v roku 2020 o 1,25 tony z hektára na celkových 25,69 tony. Vyššie výnosy zemiakov z hektára neboli zaznamenané za celé sledované obdobie od roku 2001.

Cukrová repa technická bola zasiata na mierne vyššej výmere o 4,3 %. Predpokladáme, že priemerný hektárový výnos zostane na úrovni približne rovnakej ako vlani, t.j. 59,19 tony z hektára, čo je mierne pod 5-ročným priemerom. Z uvedeného dôvodu preto očakávame úrodu porovnateľnú s minulým rokom, a to 1,3 mil. ton.

Výmera hrachu siateho (jedlý a kŕmny spolu) oproti minulému roku narástla o 14,4 %, preto očakávame úrodu o 18,3 % vyššiu. Slovensko by malo vyprodukovať v tomto roku 27,1 tis. ton hrachu. Výnos z hektára očakávame nižší ako vlani, ale na úrovni päťročného priemeru, t.j. 2,45 tony z hektára.

Odhad úrody vybraných poľnohospodárskych plodín realizuje ŠÚ SR trikrát ročne. Aktuálny odhad úrody poľnohospodárskych plodín k 15. augustu 2021 (zverejnený 2. septembra) je druhý v poradí tento rok, prvý odhad bol realizovaný k 20. júnu 2021 (zverejnený 8. júla). Tretí odhad k 15. septembru, bude zverejnený koncom septembra. Definitívne výsledky o úrode 2021 budú zverejnené v marci 2022.

Odhad sa realizoval výberovou metódou a úroda na celú osiatu plochu zisťovaných plodín sa dopočítala matematicko-štatistickými metódami. Očakávania úrody sú uvádzané ako odhad spolu s vymedzením miery presnosti možnej chyby vyjadrené v percentách a to: A = do 5 %; B = od 5,01 do 10,0 %; C = od 10,01 do 15,0 %; D = od 15,01 do 20,0 %; E = nad 20,0 %.

Autor článku: TS Štatistický úrad SR
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments