Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2019 Jesen LEFT
Branding VUB 2019 Jesen RIGHT
Branding VUB 2019 Jesen TOP
Tatra banka 2018-12
Pottinger 2018
Lesníctvo Z domova

Spracovatelia: Sľubovaná transparentnosť je v nedohľadne

chat_bubbleKomentáre: 0 visibilityZobrazenia: 396

Sľubovaná transparentnosť v obchode s drevom je podľa Zväzu spracovateľov dreva (ZSD) SR v nedohľadne.

Zväz takto reagoval na zámer štátneho podniku Lesy SR zabezpečovať po novom ťažobnú činnosť. A to tak, že by jeden odštepný závod mal uzatvorenú jednu rámcovú zmluvu na tieto práce. Súťažilo by sa o najnižšiu cenu na celý objem prác na štvorročné obdobie. V súčasnosti majú Lesy SR uzatvorených 1633 rámcových zmlúv s 555 dodávateľmi, čo na jeden odštepný závod znamená približne 25 dodávateľov. 

„Lesy SR plánujú na základe neprofesionálne a netransparentne vykonaného auditu rozdeliť neprimerane veľké množstvá dreva na dlhé obdobie a zneužiť takto svoje dominantné postavenie na neprimerané zvýhodnenie niektorých spracovateľov dreva, a tým poškodiť najmä malých a stredných piliarov,“ uviedol generálny sekretár ZSD SR Peter Zemaník v utorkovom stanovisku.

Zväz podľa jeho slov považuje za kľúčové v nastolení poriadku na trhu s drevom predovšetkým transparentný trh s drevom, rovnocenný prístup k drevnej surovine na základe objemu spracovania dreva a strednodobé a dlhodobé zmluvy pre spracovateľov dreva. 

ZSD SR sa podľa Zemaníka od nástupu nového vedenia podniku Lesy SR na niekoľkých bilaterálnych stretnutiach dohodol, že budú pokračovať v intenzívnej spolupráci pri presadzovaní týchto troch princípov.

„Drevári sú presvedčení, že iba pracovné konzultácie pomôžu vyriešiť a odstrániť nedorozumenia brániace v napĺňaní zámeru, ktorý deklaruje aj vládny program na roky 2016 – 2021,“ zdôraznil Zemaník.

Zväz sa podľa jeho slov aktívne podieľa na napĺňaní princípov Akčného plánu Národného programu využitia potenciálu dreva, ktorý prijala vláda v auguste 2013, a prostredníctvom účinkovania v Lesnícko–drevárskej rade pri ministerstve pôdohospodárstva chce v spolupráci s ďalšími účastníkmi akcelerovať rozvoj lesnícko–drevárskeho komplexu na Slovensku. 

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1413 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.