Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

SPPK vyzýva vládu na riešenie situácie na trhu s obilím a kukuricou

Bratislava 24. októbra (TASR) – Riaditelia regionálnych poľnohospodárskych a potravinárskych komôr vyzývajú vládu SR, aby sa neodkladne zaoberala riešením situácie na trhu s hustosiatymi obilninami a kukuricou.

„Obchodné transakcie s týmito komoditami sa takmer zastavili a ich ceny dramaticky klesli, v mnohých prípadoch až pod úroveň výrobných nákladov,“ konštatovali regionálni riaditelia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) dnes na stretnutí v Bratislave.

Zároveň upozornili, že veľmi slabo sa speňažuje potravinárske obilie a takisto kukurica. O kŕmne obilie, ktoré najmä na východnom Slovensku, ale aj vo viacerých ďalších regiónoch tvorí nadpolovičnú väčšinu tohtoročnej produkcie, nie je na trhu takmer žiadny záujem, alebo len za veľmi nízke ceny.

„Vo všeobecnosti sa ceny obilnín medziročne prepadli zhruba o 30 až 60 %, pričom klesajú z mesiaca na mesiac. Situáciu navyše sťažujú značné dovozy zo zahraničia,“ konkretizovali vo výzve.

Ani s realizačnými cenami jatočných ošípaných, hovädzieho dobytka či hydiny nemôžu byť poľnohospodári spokojní. Aj nákupné ceny mlieka sa od začiatku roka stále znižujú.

Tento stav je o to nepríjemnejší, že k nemu dochádza v období svetovej finančnej krízy, keď musia banky pristupovať k svojim úverovým aktivitám opatrnejšie. Keďže rizikovosť agrosektora v ich očiach opäť vzrástla, prejavuje sa to v sťažení a zdražení prístupu poľnohospodárov k bankovým úverom. To v kombinácii s poklesom tržieb za predaj vlastných výrobkov, ktorý len pri obilí dosiahne v dôsledku cenového poklesu niekoľko miliárd korún, môže mať na ekonomiku poľnohospodárov zničujúci vplyv.

Vzhľadom na tieto skutočnosti riaditelia regionálnych poľnohospodárskych a potravinárskych komôr apelujú na vládu SR, aby urobila maximum na zmiernenie dôsledkov negatívneho vývoja na trhu s kľúčovými agrárnymi komoditami, ktorá môže vyústiť do krachu mnohých poľnohospodárskych podnikov, čo by malo negatívny dopad na stabilitu celého slovenského vidieka.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Predchádzajúci článok
Nasledujúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments