Zadajte hľadaný výraz

Legislatíva Z domova

SPPK podporuje aktivitu k ochrane pôdneho fondu

SPPK podporuje aktivitu k ochrane pôdneho fondu
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Schválenie ústavnej ochrany pôdy víta aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora. Uviedla to hovorkyňa SPPK Jana Holéciová v reakcii na dnešné schválenie ústavného zákona o ochrane pôdy v Národnej rade SR.

„SPPK podporuje každú jednu aktivitu, ktorá smeruje k ochrane poľnohospodárskeho pôdneho fondu. Treba si totiž uvedomiť, že poľnohospodárska pôda je základným výrobným prostriedkom pre našich poľnohospodárov. Bez nej spolu s potravinármi nevedia zabezpečiť ani potravinovú bezpečnosť a ani potravinovú sebestačnosť Slovenska,“ podčiarkla.

SPPK je podľa Holéciovej toho názoru, že na pôdu sa už ďalej nesmie nazerať ako na tovar.

„My sme už aj v minulosti privítali vytvorenie národnej legislatívy, ktorá mala chrániť trh s pôdou pred špekulatívnymi nákupmi. Naši poľnohospodári a potravinári majú opodstatnené obavy z toho, že sa o poľnohospodársku pôdu na Slovensku budú aj naďalej intenzívne zaujímať i také podnikateľské subjekty, ktorých primárnym záujmom nie je zveľaďovanie agropotravinárskeho odvetvia na Slovensku,“ dodal predseda SPPK Milan Semančík.

Poslanci NR SR dnes schválili ústavný zákon z dielne koaličnej SNS, ktorý má ochranu pôdy zaviesť do praxe. Slovenskú pôdu bude pred špekulatívnymi výkupmi chrániť Ústava SR. Pre národniarov je podľa jedného z predkladateľov návrhu Tibora Bernaťáka ochrana pôdy prioritnou témou.

Po zmene v Ústave SR by sa mali prijať zákony, ktoré by spresňovali procedúru nakladania s pôdou, či už obchodnými spoločnosťami, alebo roľníkmi hospodáriacimi na pôde.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments