Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

SPPK: Oživenie potrebuje prakticky celá živočíšna výroba

SPPK: Oživenie potrebuje prakticky celá živočíšna výroba
insert_photoTlačový odbor Európskej únie

Oživenie v slovenskom poľnohospodárstve potrebuje prakticky celá živočíšna výroba, predovšetkým chov ošípaných, ktorý bol kedysi ťahúňom celého odvetvia. „V súčasnosti však, po troch rokoch permanentných strát, je už prakticky na dne. Ak nedostane potrebnú pomoc, tak celkom reálne môže úplne skolabovať,“ uviedol pre TASR tlačový hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Stanislav Nemec.

Konštatoval, že ak by sa živočíšnu výrobu podarilo stabilizovať a postupne nasmerovať na cestu rozvoja, pomohlo by to celému poľnohospodárstvu.

„Zároveň by sa tým zvýšila spotreba kŕmneho obilia, zlepšilo obchodné saldo a v odvetví by cirkulovalo viac peňazí, čo by malo tiež sociálny efekt,“ myslí si Nemec.

Nehovoriac o tom, že by nevyšli nazmar nemalé finančné zdroje, ktoré sa do tohto odvetvia investovali v minulosti.

Podobné riziká SPPK podľa jeho slov naďalej vidí aj v chove dojníc, ktorý ešte zďaleka nie je stabilizovaný.

„Prakticky rok a pol trvajúci pokles cien mlieka sa už síce podarilo zastaviť, ale zrejme až začiatkom roka 2010 dosiahne priemerná nákupná úroveň mlieka okolo 30 eurocentov za kilogram, ktorá približne zodpovedá výrobným nákladom. Tie sa totiž najčastejšie pohybujú v rozpätí 30 až 35 eurocentov na kilogram,“ informoval.

Nebyť toho, že poľnohospodári začali vyvážať surové kravské mlieko do viacerých krajín – najmä do Poľska, Talianska a Rumunska, kde odberatelia platili za dodávky viac, tak nákupná cena mlieka by podľa neho na vnútornom trhu SR pravdepodobne ďalej klesala, resp. stagnovala.

„Nepriaznivá ekonomika viedla nielen k úbytku počtov dojníc, ale aj ďalších kategórií hovädzieho dobytka,“ dodal tlačový hovorca SPPK.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: Tlačový odbor Európskej únie

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments