Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Zo sveta

Spor o GMO kukuricu Pioneer 1507 stále pretrváva

Spor o GMO kukuricu Pioneer 1507 stále pretrváva
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Dvanásť členských štátov EÚ v stredu (12.2.) predložilo spoločnú iniciatívu pre Európsku komisiu v súvislosti so snahou zakázať autorizáciu pestovania geneticky modifikovanej kukurice Pioneer 1507 na území EÚ.

Ide o takzvanú „poslednú výzvu“ skupiny členských krajín voči exekutíve EÚ, nakoľko Rada EÚ pre všeobecné záležitosti v utorok (11.2.) v Bruseli nenašla dostatok hlasov na zablokovanie návrhu EK kvalifikovanou väčšinou a podľa platnej procedúry komisia musí dať súhlas na autorizáciu kukurice Pioneer 1507 z dielne americkej firmy DuPont Pioneer.

Roger Waite, hovorca eurokomisára pre poľnohospodárstvo Daciana Ciolosa uviedol, že list s výzvou 12 členských krajín bol posunutý na príslušné právne oddelenia EK, ktoré tento návrh podrobne študujú.

„Európska komisia ešte stále má právomoc odňať povolenie na pestovanie tejto kukurice,“ argumentovali v liste pre európskeho komisára pre zdravie Tonia Borga predstavitelia 12 signatárskych krajín tejto petície.

Pod spoločnú výzvu sa podpísalo Bulharsko, Cyprus, Francúzsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Malta, Poľsko, Rakúsko, Slovinsko a Taliansko.

Táto výzva však nemá podporu všetkých 19 krajín, ktoré sa v utorok na Rade ministrov vyjadrili proti kukurici Pioneer 1507. K týmto krajinám patrilo aj Slovensko.

V utorok sa pri hlasovaní v Rade ministrov zdržali predstavitelia Belgicka, Českej republiky, Nemecka a Portugalska, zatiaľ čo Estónsko, Fínsko, Spojené kráľovstvo, Španielsko a Švédsko podporili návrh na pestovanie kukurice Pioneer 1507.

Podpredseda EK Maroš Šefčovič v tejto súvislosti spresnil, že podľa návrhu komisie členské štáty rozhodnú, či budú alebo nebudú pestovať tento druh kukurice.

Doteraz bolo v priestore EÚ povolené pestovať iba jeden typ geneticky modifikovanej kukurice – Monsanto 810. 

Spor v EÚ o kukuricu Pioneer 1507 trvá už vyše šesť rokov, pričom EK presadzuje možnosť jej pestovania aj na základe nedávneho rozhodnutia Súdneho dvora EÚ.

Autor článku: Jaromír Novak - spravodajca TASR v Bruseli
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments