Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

SPF vyzýva na vrátenie podvodne získaných pozemkov

pozemkové úpravy
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Slovenský pozemkový fond (SPF) získal späť pozemok pri obci Špačince v okrese Trnava od vlastníkov, ktorí ho odkúpili za neprimerane nízku cenu s deklarovaným, ale nenaplneným účelom výsadby ovocného sadu. Ide podľa ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) o prvý prípad, keď sa takto podvodne vylákaný majetok vracia štátu. Informoval o tom na tlačovej besede SPF. Fond vyzýva aj ďalších vlastníkov takto nadobudnutých pozemkov na ich vrátenie.

Podľa generálneho riaditeľa SPF Jána Marosza ide zhruba o pôdu pre 50 sadov na výmere 129 hektárov v rôznych častiach Slovenska. SPF na nich robí v spolupráci s ďalšími inštitúciami kontroly a zhruba na polovici už zistili, že neboli napĺňané zmluvné podmienky. Žiadne sady nevznikli a existuje podozrenie, že úmysel ich bolo použiť na iné, developerské účely.

„V špačinskom prípade je to zhruba 29 hektárov najbonitnejšej pôdy na Slovensku, kde mali byť marhuľové sady a v tomto čase už mali dávať úrodu,“ konštatoval.

Poukázal, že zo susediaceho pozemku sú naň už nasmerované inžinierske siete. Bývalé vedenie SPF predalo pôdu za 172.000 eur, zisk z nich ako stavebných pozemkov by bol niekoľko miliónov eur. SPF sa teraz s vlastníkom dohodol a pôdu od neho odkúpil za rovnakú sumu.

Špekulanti sa k pozemkom SPF na Slovensku podľa Marosza dostávali dvoma spôsobmi. Prvou bola „pomoc“ reštituentom, ktorí dlho čakali na splnenie svojich nárokov s tým, že im vec vybavia a po nadobudnutí ich výhodne odkúpia.

„Druhý spôsob mal scenár, že podali žiadosť o pôdu na výsadbu sadov na vopred vytypovanom pozemku vo vlastníctve SPF. Na to bývalé vedenie SPF stanovilo neprimerane nízku cenu, expresne boli pripravené zmluvy a pozemok sa previedol na žiadateľa,“ opísal Marosz.

Išlo v prevažnej väčšine o pozemky v dotyku s intravilánom obcí, kde bol predpoklad ich stavebného rozvoja. V prípade špačinských pozemkov proces netrval ani tri mesiace, hoci bežne čakali žiadatelia aj roky.

SPF teraz vyzýva všetkých majiteľov, ktorí neplnia svoje záväzky z uzavretých zmlúv so SPF, aby pôdu vrátili späť. Inak bude SPF spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní. Zároveň súčasné vedenie fondu upravilo procesy tak, aby viac k takýmto podvodným predajom nedochádzalo.

SPF sa rozhodol nadobudnutý pozemok v Špačinciach ponúknuť mladým farmárom, ktorí by chceli na tejto pôde hospodáriť. Informácie sú na naslovenskejpode.sk.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments