Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Zaujímavosti Zo sveta

Španielsko: Protestujúci poľnohospodári žiadajú spravodlivejšie ceny

Španielsko: Protestujúci poľnohospodári žiadajú spravodlivejšie ceny

Tisícky farmárov pokračovali v piatok vo viacerých mestách Španielska v protestoch proti nízkym výkupným cenám svojich výrobkov. Vo Valencii, hlavnom meste rovnomenného juhošpanielskeho regiónu, stovkami traktorov zablokovali ulice a spôsobili dopravné problémy, informovala agentúra AFP.

Cesty boli zablokované aj v autonómnom spoločenstve Andalúzia. Zhromaždenia sa konali i v regióne Astúria na severe krajiny a v Katalánsku.

Odbory tvrdia, že nízke ceny a rastúce výrobné náklady majú negatívny vplyv na zisky v sektore poľnohospodárstva. Odbory z toho vinia veľkých distribútorov, ktorí vytvárajú tlak na ceny, cenovo dostupnejšiu konkurenciu z krajín mimo EÚ a zvýšenie minimálnej mzdy zo strany vlády.

Predstavitelia vlády vrátane jedného z podpredsedov  Pabla Iglesiasa sa v piatok stretli so zástupcami odborov. Vláda mala takisto rokovať aj s predstaviteľmi obchodných reťazcov.

Najviac postihnuté oblasti sú podľa odborov pestovatelia ovocia a zeleniny. Španielskym výrobcom olivového oleja spôsobujú ťažkosti clá, ktoré na vybrané produkty z Európskej únie (EÚ) zaviedla administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa. Španielsko je najväčší výrobca olivového oleja na svete, pripomína AFP.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1572 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.