Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

Španielsko: Protestujúci poľnohospodári žiadajú spravodlivejšie ceny

Španielsko: Protestujúci poľnohospodári žiadajú spravodlivejšie ceny
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Tisícky farmárov pokračovali v piatok vo viacerých mestách Španielska v protestoch proti nízkym výkupným cenám svojich výrobkov. Vo Valencii, hlavnom meste rovnomenného juhošpanielskeho regiónu, stovkami traktorov zablokovali ulice a spôsobili dopravné problémy, informovala agentúra AFP.

Cesty boli zablokované aj v autonómnom spoločenstve Andalúzia. Zhromaždenia sa konali i v regióne Astúria na severe krajiny a v Katalánsku.

Odbory tvrdia, že nízke ceny a rastúce výrobné náklady majú negatívny vplyv na zisky v sektore poľnohospodárstva. Odbory z toho vinia veľkých distribútorov, ktorí vytvárajú tlak na ceny, cenovo dostupnejšiu konkurenciu z krajín mimo EÚ a zvýšenie minimálnej mzdy zo strany vlády.

Predstavitelia vlády vrátane jedného z podpredsedov  Pabla Iglesiasa sa v piatok stretli so zástupcami odborov. Vláda mala takisto rokovať aj s predstaviteľmi obchodných reťazcov.

Najviac postihnuté oblasti sú podľa odborov pestovatelia ovocia a zeleniny. Španielskym výrobcom olivového oleja spôsobujú ťažkosti clá, ktoré na vybrané produkty z Európskej únie (EÚ) zaviedla administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa. Španielsko je najväčší výrobca olivového oleja na svete, pripomína AFP.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments