Slovenský agrosektor zaostáva v rámci EÚ v efektivite
Slovenské a české poľnohospodárstvo čelí rovnakým problémom a v mnohých oblastiach v rámci Európy zaostáva. Povedal pre TASR agrárny analytik Petr Havel.
„V oboch krajinách je vyššia konkurencieschopnosť v rastlinnej výrobe, najmä v produkcii obilnín a olejnín. Opačná situácia je pri pestovaní ovocia a zeleniny. Vyplýva to z toho, že rastlinná výroba je jednoduchšia, menej sofistikovaná,“ zdôraznil Havel.
Preto podľa neho nemá zmysel usilovať sa o úplnú sebestačnosť v produkcii všetkých poľnohospodárskych komodít.
„Zmysel to má jedine u komodít, ktoré možno konkurencieschopne vypestovať. To znamená s dostatočnými hektárovými výnosmi,“ konštatoval analytik.
Vysoké náklady spôsobujú, že časť poľnohospodárskej výroby nie je bez dotácií rentabilná. Havel tvrdí, že typickým príkladom je produkcia mlieka.
„Ako najefektívnejšia forma sa ukazuje pastiersky chov dobytka v horských oblastiach. Dojnice síce majú nižšie množstvo nadojeného mlieka na kravu a na rok, ale náklady na jeho produkciu sú minimálne. Preto je efektivita výroby mlieka týmto spôsobom vyššia,“ upozornil Havel.
Po vstupe do Európskej únie (EÚ) však nemá viac zmysel uvažovať len v rámci národných hraníc. Vzhľadom na jednotný trh nie je dôležitá potravinová sebestačnosť jedného štátu, ale celej dvadsaťsedmičky.
Tým je ovplyvnený aj vývoj cien. „Je úplne jedno, aká bude úroda na Slovensku. Dôležitá je úroda v celej EÚ i na celom svete,“ tvrdí Havel.
Významný vplyv na ceny má vývoj celosvetového dopytu, najmä v najľudnatejších krajinách. „Dopyt po potravinách kvôli kríze momentálne stagnuje, no už v budúcom roku sa môže oživiť. V praxi to pre Slovensko bude znamenať mierny nárast cien v poľnohospodárstve,“ uzavrel Havel.