Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Článok dňa Z ekonomiky

Slovenskí odborníci očakávajú od kukurice nadpriemerné úrody

Slovenskí odborníci očakávajú od kukurice nadpriemerné úrody
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Diskusia na Dni poľa kukurice 2020 v Seliciach.

Kukurica je kráľovnou polí, z ktorej sa dá podľa dostupných zdrojov vyrobiť až približne 500 druhov výrobkov. Od využitia v potravinárskom priemysle vo výrobe škrobu, oleja, glukózy, fruktózového sirupu alebo bioethanolu, cez priemysel vo forme acetónu, papiera, linolea alebo izolačných dosiek, až po jej nenahraditeľnú pozíciu pri kŕmení hospodárskych zvierat. V najbližších dňoch sa aj na Slovensku naplno rozbehne jej zber. Všetci účastníci štvrtkovej diskusie na Dni poľa kukurice v Seliciach sa zhodli, že poľnohospodári budú tento rok s úrodami spokojní.

Živá diskusia o úrodách

„Naplno začne zber približne o dva týždne a kukurica nebude mať zlú úrodu. Čo je výhoda, na Slovensku sú okrem menších aj dvaja veľkí spracovatelia kukurice,“ povedal v diskusii Emil Macho, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Ten pripomína, že kráľovná polí prináša poľnohospodárom stabilný profit. Tento rok by to vzhľadom na predpoklad vysokých úrod mohlo byť z finančného hľadiska ešte o niečo lepšie.  O tom, aké úrody môžu domáci poľnohospodári očakávať, sa rozprúdila v Seliciach živá diskusia.

Najpesimistickejšie odhady predostrel Ladislav Moravčík, predseda Zväzu pestovateľov a spracovateľov kukurice, ktorý vychádzal z údajov zo štatistického úradu Eurostat. Európska inštitúcia odhaduje, že v priemere sa na slovenských poliach urodí 8,2 ton zrnovej kukurice. Napriek výraznému nárastu úrody, oproti ostatným piatim rokom, keď naši pestovatelia podľa Moravčíka zaknihovali len 7,3 ton, ide o najkonzervatívnejší odhad od diskutérov.

„Štatistický úrad SR očakáva, že priemerná úroda kukurice na zrno dosiahne až 7,6 ton z hektára,“ hovorí Ivan Masár z Výskumného ústavu ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva.

Ešte optimistickejší je Jozef Rebro, dlhoročný obchodník s agrokomoditami, ktorý sa na podujatí stretol s viacerými poľnohospodármi. Uviedol, že poľnohospodári po prvých zákosoch hovoria o úrode okolo desať ton z hektára.

„Napriek suchej jari, kukurica dostala vodu v čas, aby naštartovala. Vo všetkých neskorších fázach vždy prichádzalo dostatočné množstvo vody. Prikláňam sa k tomu, že slovenskí poľnohospodári dosiahnu asi 8,8 až 9 ton kukurice z hektára,“ hovorí Jozef Rebro.

Rastie obľuba českých kŕmnych zmesí

Zrnová plodina, ktorá sa na Slovensku pestuje takmer na dvestotisíc hektároch pôdy má podľa Ladislava Moravčíka najväčšie zastúpenie v Nitrianskom, Trnavskom a Košickom kraji.

„Cena sa na Slovensku netvorí a ani nebude tvoriť, pokiaľ nebudeme mať silného spracovateľa kukurice pre potreby živočíšnej výroby,“ hovorí Emil Macho.

Pri spracovaní kukurice vo výrobniach kŕmnych zmesí nám však podľa predsedu SPPK postupne uteká vlak a dobehnúť ho bude zložité. Upozorňuje, že viaceré výrobne kŕmnych zmesí za riekou Moravou investovali do svojich technológií a dnes sa postupne stávajú aj výraznými dodávateľmi krmív pre slovenských chovateľov hospodárskych zvierat.

Chicago rastie prudko, Paríž veľmi mierne

Slovensko s ročnou produkciou 1,4 milióna ton kukurice nepatrí k významným pestovateľom v rámci EÚ. Ivan Masár z VÚEPP pripomína, že tým najväčším v EÚ je Rumunsko, nasledované Francúzskom a tretie miesto patrí nášmu južnému susedovi – Maďarsku.

„Cena sa netvorí u nás. Rátajme však pri pestovaní kukurice výnos z hektára. Ak sa nám urodí 10 ton kukurice pri cene 120 eur za tonu, je to to isté, ako ak 8 ton z hektára za cenu 150 eur,“ hovorí Emil Macho.

Interaktívny graf portálu poľnoinfo.sk, ktorý denne informuje o cenovom vývoji pšenice, repky a kukurice na burze v Chicagu a Paríži posledné týždne ukazuje nárast cien na burze CBoT v Chicagu. Ak presne pred miesiacom bola cena po prepočte 108 eur za tonu, tak dnes graf portálu poľnoinfo.sk uvádza cenu 125 eur za tonu. Za rovnaké obdobie vzrástla cena aj na parížskej burze. Nárast bol ale oveľa opatrnejší a za celý mesiac ceny kukurice v Paríži posilnili len o päť eur na 171 eur za tonu.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Diskusia na Dni poľa kukurice 2020 v Seliciach.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
9 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
DoesntMatter
DoesntMatter
21. september 2020 21:39

Rebro zase spieva svoju pesnicku, kedy bol v poraste? Pocital klasy? Odvazil zrno? Odpocital vlhkost? Mozno videl porasty z dialnice, mozno. V takomto roku nie je jednoduche, aj pre skuseneho agronoma, odhadnut urodu na svojich pozemkoch. Bohuzial, este stale sa najdu taki, ktori Rebrovi sadnu na lep a konaju podla… Celý komentár »

realista
realista
22. september 2020 7:34
Odpoveď na  DoesntMatter

nepočítal, nevážil…..pozrel len prognózy z diaľkového prieskumu zeme a modelov odhadov úrody.
Info – žijeme v 21. staročí…..

Ja L.
Ja L.
14. október 2020 15:50
Odpoveď na  DoesntMatter

realista- diaľkový prieskum zeme neodhalí veľkosť šúľku kukurice. Vidia max fytomasu na poli. Silážnu kukuricu sa ešte dá odhadnúť z diaľkového prieskumu zeme, ale zrnovú asi ťažko. Prognózy radšej nechajme bokom.

realista
realista
14. október 2020 18:00
Odpoveď na  DoesntMatter

re Ja L. :
o vede zvanej agronónia počul ? Keď už pravdepodobne neštudoval…..

DoesntMatter
DoesntMatter
22. september 2020 8:05

@realista
Aha, tak to su tie, ktore pouzili v 2010 pri odskodnovani pri zaplavach. Tak tie su naozaj super…
Som skepticky k tymto odhadom, ak by im to fungovalo, mohli by sme zo slovnika vymazat spojenie ‘volatilita trhu’.

realista
realista
22. september 2020 11:00
Odpoveď na  DoesntMatter

ak si dobre pamätám, tak tam boli použité dáta štatistického úradu a nejaký priemer za niekoľko rokov (ak sa mýlim nech mi je odpustené). Takže čo poľnohospodári priznali v štatistike ….

i.l.
i.l.
22. september 2020 14:38

ktori s tychto tlachačov sedely v traktore .tam ich dobre zešlahat hajzlov.

Ivan
Ivan
23. september 2020 11:58

Odhad priemernej hektárovej úrody kukurice je oficiálne zverejnený na stránke Štatistického úradu SR zo dňa 27. augusta tohto roku. Vypočítaný je na základe údajov, ktoré Štatistickému úradu v prieskume poskytli poľnohospodárske podniky.

Ja L.
Ja L.
14. október 2020 15:39

Neviem kde ako, ale ja už mám za sebou zber kukurice. Najvyššie úrody boli v roku 2018 potom rok 2019, a rok 2020 je najslabší z posledných troch rokov. Śúľok kukurice u tej istej odrody bol kratší ako v predchádzajúcich rokoch. Aj ďalší v okolí majú podobnú skúsenosť z pozbieraných… Celý komentár »