Zadajte hľadaný výraz

Reportáže Zaujímavosti

Slovenská publicistka hovorila pre poľnoinfo.sk s japonským farmárom postihnutým zemetrasením a rádioaktivitou

Slovenská publicistka hovorila pre poľnoinfo.sk s japonským farmárom postihnutým zemetrasením a rádioaktivitou
insert_photoJana Janků - Na farme Yoshiyuki Hanzasu v roku 2006

Kongres Medzinárodnej federácie poľnohospodárskych novinárov IFAJ bol v roku 2006 aj za účasti slovenských publicistov v japonskom Sendai, hlavnom meste prefektúry Miyagi. Práve tam, kde pred pár dňami vyčíňalo zemetrasenie a cunami.

Poľnohospodárski novinári navštívili viacero zaujímavých fariem. Medzi nimi bola aj mliečna farma, patriaca 43-ročnému Yoshiyukimu Hanzasovi. Chová na nej 180 dojníc, čím sa zaraďuje spomedzi 70 mliečnych fariem v prefektúre. Vlastní aj desať hektárov pasienkov a rovnakú výmeru pôdy, na ktorej pestuje kukuričnú siláž a ryžu, má v prenájme. Vlastné produkcia senáži mu však nestačí a seno nakupuje v Austrálii a ďatelinu v USA. Mlieka predáva mliekarňam cez odbytové družstvo Miyagi Ken-rakuren, ktoré si založili tamojší farmári.

Y. Hanzasa študoval v Kanade a slušne ovláda angličtinu. Publicistka Jana Janků sa s ním spojila pre poľnoinfo.sk prostredníctvom e-mailu a prvá správa hovorila, že on a jeho rodina sú v poriadku. Farma síce nebola vážne poškodená, ale rodinný dom áno. Kvôli výpadku elektriny mali prvé dni po zemetrasení problémy s dojením. Z dvoch dojení museli preto prejsť na jedno. Do toho navyše prišli správy o vážnych problémoch v jadrovej elektrárni.

„Dojenie obmedzujeme okrem iného aj preto, že na mlieko v súčasnosti niet odbyt,“ hovorí Y. Hanzasa.

„Ale je to aj kvôli nedostatku krmív, pretože po zemetrasení prestali mnohé výrobne kŕmnych zmesí pracovať. Zásoby máme sotva na týždeň a šetríme ako vieme. Sme však optimisti, pretože sme dostali správy z Hokaida a iných miest, že čoskoro nám pošlú zásoby.“

Ako sa ukazuje, aj v tomto smere je solidarita Japoncov obrovská. Je tu však niečo, kde už hrá rolu oprávnený ľudský strach. Sú to správy o prenikajúcej radiácii z atómovej elektrárne vo Fukushimi.

„Pochopiteľne, že ľudia sa boja konzumovať potraviny z našej oblasti, vrátane mlieka. Nemajú záruku, že neboli kontaminované. A tak sme museli niekoľko dní mlieko vylievať. Prvé sa nám podarilo predať cez odbytové družstvo až po dvoch týždňoch. Je to veľký krok k obnove normálnej situácie.“

Tu je ešte pár otázok a odpovedí:

Ako ďaleko leží vaša farma od atómovej elektrárne vo Fukushime?
Je to 60 kilometrov.

Na google mape sa zdá, akoby farma bola na kopčeku. Je to tak? A dá sa povedať, že vďaka tomu cunami nezasiahlo farmu?
Naše farma leží v údolí, ale je to desať kilometrov od mora. Vďaka tomu ju cunami nezasiahlo.

Čoho sa v súčasnosti najviac obávate?
Najviac ma trápi, že na mlieko nie je odbyt. Ľudia sa ho z obavy z kontaminácie obávajú piť.

Ako bol celkovo zasiahnutý poľnohospodársky sektor v Sendai a prefektúre Miyagi?
Škody sú naozaj veľké. Ešte sa len vyčísľujú. Média sa v súčasnosti sústredili na informácie o bezpečných potravinách, pretože rozbory vzoriek pozberanej úrody, napríklad špenátu a inej zeleniny, ale aj mlieka, ukázali, že úroveň radiácie je u nás vyššia, ako sú povolené normy. V niektorých prípadoch až stonásobne. To vyvoláva strach u konzumentov. Preto sa farmári na okolí, ale aj v celom severovýchodnom Japonsku, tak boja reakcie konzumentov. Prišla jar a pripravujeme sa na sejbu zeleniny, ryže a ďalších plodín. Ale nevieme, či úrodu vôbec niekedy predáme. Je to naozaj zúfalá situácia.

Autor článku: Jana Janků - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments