Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Európska únia Zo sveta

Slabý kandidát na komisára pre poľnohospodárstvo?

Slabý kandidát na komisára pre poľnohospodárstvo?
insert_photoTASR - Janusz Wojciechowski z Poľska sedí pred vypočúvaním 1. októbra 2019 v Bruseli.

V utorok mali poslanci Európskeho parlamentu (EP) na programe vypočúvanie piatich dezignovaných eurokomisárov. Z programu takzvaných híringov vypadol pôvodný kandidát Maďarska László Trócsányi a podľa prvých ohlasov najmenej spokojní boli v utorok poslanci s odpoveďami poľského nominanta Janusza Wojciechowského.

Piati

Poslanci – podľa správ pre médiá – ocenili vízie a návrhy Nicolasa Schmita z Luxemburska v oblasti zamestnanosti, keď naznačil, že silnou stránkou európskeho modelu je zosúladenie hospodárskych a sociálnych otázok a úplné začlenenie environmentálneho rozmeru do tejto oblasti. Jeho prioritou budú sociálne práva pre všetkých a sociálne začlenenie.

Zaujala aj fínska nominantka Jutta Urpilainenová zodpovedná za medzinárodný rozvoj, ktorá musela naznačiť, ako chce zaistiť budúcu rozvojovú spoluprácu s tretími krajinami pri dodržaní a rešpektovaní hodnôt EÚ, ako sú rodová rovnosť či dôraznejšie postavenie žien v spoločnosti.

Komisárkou pre vnútorné záležitosti by mala byť Ylva Johanssonová zo Švédska. Tá počas híringu zdôraznila, že jednou z jej hlavných úloh bude navrhnúť nový pakt o migrácii a dokončiť reformu azylového systému. “Súčasťou riešenia sú aj legálne a bezpečné cesty migrantov do EÚ,” povedala. Chce funkčnú bezpečnostnú úniu a obnovenie Schengenu bez kontrol na vnútorných hraniciach Únie.

Hodnotenie cyperskej nominantky Stelly Kyriakidisovej, zodpovednej za zdravie, skončilo v neskorých večerných hodinách.

Najmenej presvedčivý bol v utorok podľa ohlasov europoslancov poľský kandidát Janusz Wojciechowski, ktorý bol poverený agendou poľnohospodárstva.

Slovenský europoslanec: Jeho ambíciu stať sa eurokomisárom vidím ako neperspektívnu

Pre TASR to potvrdil aj slovenský europoslanec Michal Wiezik (SPOLU-OD), ktorý je náhradníkom vo Výbore EP pre poľnohospodárstvo (AGRI). Tento výbor mal na starosti vypočúvanie Wojciechowského.

“V rámci verejného vypočúvania nepodal presvedčivý výkon. Jeho odpovede neponúkli silnú víziu, riešenia či uveriteľný koncept pre poľnohospodárstvo. V jeho podaní odznelo niekoľko silnejších vyjadrení na podporu ozelenenia poľnohospodárstva, je však otázne, či nešlo len o rečnícky kalkul. Nie som presvedčený, či by bol schopný také zásadné reformy presadiť,” opísal situáciu Wiezik.

Dodal, že Poliak sa vo svojej obhajobe väčšinou obmedzoval na vágne frázy a všeobecné repliky a nepomohla mu ani jeho slabšia jazyková vybavenosť.

“Publikum bolo značne nespokojné. Nechcem byť zlým prorokom, ale jeho ambíciu stať sa komisárom pre poľnohospodárstvo vidím skôr ako neperspektívnu,” dodal.

V podobnom duchu zareagovala aj frakcia liberálov a centristov Obnovme Európu (RE), podľa ktorej jeho výkon nebol uspokojivý. Wojciechowského vyzvali, aby ďalej rozpracovával svoju víziu budúcej európskej poľnohospodárskej politiky. Najprv písomne a potom na druhom vypočutí.

Poslanci majú právo od vypočúvaných eurokomisárov žiadať dodatočné vysvetlenia a zopakovať proces vypočúvania.

Potrebujeme silného komisára

Nemecká europoslankyňa Ulrike Müllerová, ktorá je koordinátorkou výboru AGRI za RE, tiež uviedla, že Wojciechowski bol počas vypočutia “príliš vágny a vyhýbavý”.

“Teraz sme v rozhodujúcej chvíli, pokiaľ ide o spoločnú poľnohospodársku politiku. Potrebujeme silného komisára. Chceli by sme vedieť, ako bude zlepšovať prebiehajúce reformy, ktoré sú stále na stole, a konkrétne nástroje a opatrenia, ktoré navrhuje, aby zabezpečil budúcnosť poľnohospodárskeho odvetvia EÚ. Je preto potrebné, aby sa vrátil na druhé vypočutie, aby mohol viac rozpracovať, ako chce spĺňať naše kritériá,” vysvetlila.

Koordinátori politických skupín z výborov, ktoré vypočúvali dezignovaných eurokomisárov, musia do 24 hodín vyhodnotiť pripravenosť vypočúvaných a podať o tom správu Konferencii predsedov výborov EP.

Euraktiv ešte v prvej dekáde septembra informoval, že kým sa nová exekutíva bude môcť pustiť do výkonu svojej práce, musí ešte ako celok získať súhlas od Európskeho parlamentu. Ak sa jej to podarí, Európska rada na októbrovom samite EÚ oficiálne vymenuje novú Európsku komisiu.

Autor článku: Jaromír Novák - spravodajca TASR v Bruseli a poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: TASR - Janusz Wojciechowski z Poľska sedí pred vypočúvaním 1. októbra 2019 v Bruseli.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments