Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

SIS si vlani všímala agrárne dotácie aj verejné obstarávanie

SIS si vlani všímala agrárne dotácie aj verejné obstarávanie
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

V súvislosti s korupciou a klientelizmom Slovenská informačná služba vlani monitorovala a vyhodnocovala podvody pri prideľovaní a čerpaní poľnohospodárskych dotácií z Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Vyplýva to zo správy o jej činnosti za rok 2020.

“Poznatky odstúpené príslušným štátnym orgánom sa zameriavali na korupciu funkcionárov a zamestnancov predmetnej inštitúcie a na podvody zo strany žiadateľov a príjemcov dotácií pri ich čerpaní,” spresnili.

Odstúpené boli aj poznatky o kontaktoch osôb vyšetrovaných orgánmi činnými v trestnom konaní (OČTK) za machinácie s poľnohospodárskymi dotáciami so štátnymi zamestnancami, policajtmi a predstaviteľmi justičného systému.

Manipulácia verejných obstarávaní

SIS zaznamenala viaceré podvody pri čerpaní nenávratných finančných prostriedkov (NFP), ktoré SR poskytla EÚ. Pri čerpaní eurofondov dochádzalo k manipulácii verejných obstarávaní na výber dodávateľov prác, tovarov, materiálov a zariadení. Boli vystavované fiktívne a nadhodnotené faktúry s cieľom nelegálneho čerpania dotácií na projekty.

“Najzávažnejšie podvody boli realizované organizovanými skupinami. Tieto skupiny zabezpečovali schvaľovanie dotácií na vybrané, zvyčajne predražené projekty u ich poskytovateľov, pričom pri schvaľovaní projektov a prideľovaní NFP dochádzalo ku korupčným praktikám. Organizátori podvodov zároveň v spolupráci s príjemcom dotácie zabezpečili manipuláciu výberových konaní na dodávateľov tovarov alebo služieb financovaných z pridelených dotácií tak, aby zákazky získali s nimi spriaznené subjekty. Takto získané dotácie smerovali napr. do nákupu poľnohospodárskych strojov a technológií alebo do projektov výstavby miestnej infraštruktúry,” informuje správa SIS.

K zneužitiu finančných prostriedkov EÚ v rezorte pôdohospodárstva malo dochádzať aj pri poskytovaní NFP na obnovu lesných porastov prostredníctvom nadhodnotených faktúr a fiktívne vykonávaných prác.

“SIS príjemcom odstúpila informácie o podozreniach týkajúcich sa neoprávneného a podvodného čerpania poľnohospodárskych dotácií, keď boli dotácie, resp. ich časť vyplácaná spriazneným firmám aj napriek tomu, že na ne nemali nárok. Napríklad platbu na plochu získali spoločnosti na pozemky, na ktoré si nárokovali dotácie aj iné poľnohospodárske subjekty, a na pozemky, ktoré nevlastnili a ani ich nemali v prenájme. S prideľovaním takýchto dotácií súvisia zistené prípady netransparentného uzatvárania zmlúv na prenájom štátom vlastnenej poľnohospodárskej pôdy. Vo viacerých prípadoch malo dochádzať ku korupcii zamestnancov kompetentných úradov,” uvádza správa SIS.

Podvodné čerpanie eurofondov a daňové podvody

Správa SIS v časti colné, daňové a finančné podvody popisuje konkrétny príklad, keď príslušným štátnym orgánom podstúpila poznatky o podnikateľovi, ktorý páchal rozsiahlu ekonomickú trestnú činnosť. Tá súvisela s podvodným čerpaním eurofondov na poľnohospodárske činnosti a nákup poľnohospodárskych technológií, pri ktorých súbežne dochádzalo k daňovým podvodom súvisiacim s fiktívnymi fakturáciami tovarov.

“Podnikateľ riadil skupinu spoločností prostredníctvom nastrčených osôb tak, aby si niektoré z nich mohli neoprávnene uplatniť nadmerný odpočet DPH. Pri páchaní daňových podvodov využíval svoje kontakty na zamestnancov finančnej správy. Podnikateľ zároveň neoprávnene čerpal nenávratné poľnohospodárske dotácie, keď fiktívne navyšoval cenu nakupovaných tovarov. Kontrolná činnosť pracovníkov vecne príslušnej štátnej inštitúcie bola úmyselne vykonávaná tak, aby neboli zistené nedostatky, pretože podnikateľ mal kontakty na jej vedúcich pracovníkov,” informuje správa SIS.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments