Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky

Seriál SPP: Cieľom je zvýšiť produkciu krmovín

Seriál SPP: Cieľom je zvýšiť produkciu krmovín
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Hospodár z južného Slovenska nám v emailovej pošte poslal otázku, ktorá súvisí s oznámením Európskej komisie k novej agrárnej politike, „ako si vysvetľujete vetu, poľnohospodárstvo by malo podporovať synergiu (súčinnosť) medzi rastlinnou výrobou, napríklad pokiaľ ide o proteíny,“. Znova sme sa obrátili priamo na inštitúcie v Bruseli, aby nám vysvetlili, čo si pod touto definíciou predstaviť.

Od kompetentných nám prišla odpoveď, že synergia súvisí so snahou vytvoriť viac udržateľný model poľnohospodárstva Európskej únie a prerušiť závislosť na dovoze krmív, a s tým súvisiacimi problémami s GMO.

Zámerom je podporiť farmárov racionalizovať využívanie pôdy a pestovať čo najviac vlastných krmovín. Táto problematika súvisí s otázkou zelených požiadaviek pre prvý pilier.

Komisár pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Dacian Ciolos podporuje také environmentálne praktiky ako rotáciu plodín, ako spôsob ochrany životného prostredia, ale podporuje aj diverzifikáciu od obilnín k proteínovým krmivám. Napriek tomu, Komisia vidí len malý priestor pre zlepšenie našej sebestačnosti v proteínových krmivách a zmieruje sa s nutnosťou zachovania importu, zatiaľ čo členovia Európskeho parlamentu presadzujú myšlienku komplexného plánu Európskej únie pre proteínové krmivá oveľa dôraznejšie.

Autor článku: Peter Janovic - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments