Zadajte hľadaný výraz

Ekologické poľnohospodárstvo Z domova

Schválenie predaja z dvora nie je isté

Schválenie predaja z dvora nie je isté
insert_photopoľnoinfo.sk - na recepcii nechýbali výrobky z ekologického poľnohospodárstva

Počet ekologických roľníkov na Slovensku každoročne rastie. Významnejšiemu vzostupu ich radov a zlepšeniu situácie, by určite pomohlo schválenie právnej normy, upravujúcej predaj poľnohospodárskych výrobkov priamo z dvora farmy. O tejto téme diskutovali účastníci seminára Zväzu ekologických poľnohospodárov – Ekotrend minulý týždeň v Nitre.

„Slovensko malo na konci roka 2008 približne 350 biofarmárov, ktorí obhospodarovali niečo cez 136 tisíc hektárov poľnohospodárskej pôdy. Približne 70 percent tejto pôdy tvorili pasienky a zvyšok orná pôda. Na Slovensku sa hospodári ekologicky aj v ovocných sadoch a viniciach,“ povedala Juliana Schlosserová, riaditeľka Odboru životného prostredia a ekologického poľnohospodárstva na Ústrednom kontrolnom a skúšobnom ústave poľnohospodárskom v Bratislave.

Ako pripomenula, Slovensko patrí medzi štáty, kde je podiel ekologicky obhospodarovanej pôdy na jednej z najvyšších úrovní v celej Európskej únii. Náš podiel na celkovej výmere dosiahol minulý rok prvýkrát cez 7 percent. V Rakúsku, kde hospodári najviac farmárov podľa pravidiel ekologického poľnohospodárstva, je tento podiel 11 percent.

Ako pripomenula Juliana Schlosserová, prvé bioprodukty sa na Slovensku, od domácich výrobcov, objavili v roku 2001. Rozloženie ekologických farmárov je rovnomerné, aj keď istú prevahu je vidieť na východnom Slovensku. Pri prevádzkach spracovávajúcich ekologické produkty, zase badať vyššiu hustotu na západnom Slovensku.

Ako povedal Ján Haluška, z Odboru environmentálnych činností na Ministerstve pôdohospodárstva, v súčasnosti sú na Slovensku dvaja spracovatelia surového mlieka vyrobeného v ekologickom poľnohospodárstve.
Rozšíreniu výroby ekologických produktov isto pomôže schválenie dvoch nariadení o predaji z dvora. V súčasnosti bol právny predpis zaslaný na notifikáciu do Bruselu.

„Všetky členské štáty musia tento predpis notifikovať. Dúfame, že v máji skončí schvaľovanie a poľnohospodári budú môcť začať s predajom z dvora. Snažili sme sa vyvarovať chýb, ktoré urobili iné členské štáty,“ uviedla Mária Kantíková, generálna riaditeľka Sekcie potravinárstva, výživy a obchodu na Ministerstve pôdohospodárstva.

Táto právna úprava je naozaj základom rozvoja nášho vidieka a ekologického hospodárenia. Cieľom Zuzany Homolovej, dnes už bývalej predsedníčky Zväzu ekologického poľnohospodárstva, je aby sa spotrebiteľovi dostali výrobky v kvalite BIO za cenu konvenčných potravín.

S takouto radou sa na poľnohospodárov v diskusii obrátil aj známy ekologický farmár zo stredného Slovenska.

„Ceny nastavte na nižšie úrovne, ako napríklad pri produktoch konvenčného poľnohospodárstva. Základom je aj vsadiť na kvalitu produktu. Len z kvalitného mlieka vyrobím kvalitný syr,“ odporučil svojim kolegom.

V súčasnosti, ale stále nie je nič isté. Predpisy sú v Bruseli a optimizmus našim roľníkom nevlieva ani fakt, že podobné návrhy Brusel susedným štátom zamietol. Schválenie tohto návrhu, je preto pravdepodobne stále beh na dlhú trať. Najskorším možným dátumom, ak by všetko išlo podľa plánu, je máj. Ministerstvo sa snaží vytvoriť všetky podmienky, aby sa po dátume notifikácie, predaj z dvora na Slovensku rozbehol. Veď aj z tohto dôvodu, vznikol prvého februára na ministerstve nový odbor, ktorý ma na starosti predaj farmárskych produktov.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk - na recepcii nechýbali výrobky z ekologického poľnohospodárstva

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments