Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Potravinárstvo Zo sveta

Rusko sa po piatich rokoch sankcií dostalo medzi najlepších výrobcov syrov

blank

Elvira Kovtunová vyrobila svoj prvý syr pred štyrmi rokmi v hrnci, doma v kuchyni. Jej syry, aj keď je prevažne samouk, čo sa týka výroby, sú také dobré, že sa spolu s manželom rozhodla zmeniť svoju vášeň na podnikanie.

Minulý mesiac sa manželia, ktorí sa zoznámili ešte na strednej škole a dnes majú tri deti, stali prvými ruskými držiteľmi zlatej medaily na World Cheese Awards. Cena, ktorú získal ich tvrdý syr „Peshernyi“, je ekvivalentom Oscarov vo filmovom priemysle.

Rusi zvyknutí na francúzske syry

„Nemyslel som si, že je to možné,“ povedal manžel Viačeslav Kovtun pre agentúru AFP v ich malej továrni v priemyselnom meste Koroľov neďaleko Moskvy.

„Teraz verím vo všetko.“

Úspech tejto rodiny ukazuje, ako ďaleko sa dostala výroba syrov v Rusku od roku 2014, keď prezident Vladimir Putin zakázal dovoz potravín zo Západu v reakcii na sankcie, ktoré Západ uvalil na Moskvu za anexiu Krymu a krízu na Ukrajine.

Mnohí Rusi si pred sankciami zvykli na francúzske a talianske syry. Moskva tak využila príležitosť a zaviedla stratégiu „náhrady dovozu“. Podporila miestnych podnikateľov, ktorí sa snažili založiť podniky, aby nahradili dovážaný tovar. Výsledky boli často zmiešané. Veľa zákazníkov sa sťažovalo na vyššiu cenu a často horšiu kvalitu ruských výrobkov. Ale mliečne výrobky a výroba syrov sa stali svetlou výnimkou.

Stovky malých mliekarní

Podľa ruskej asociácie výrobcov mlieka sa výroba syrov a syrových výrobkov zvýšila medzi rokmi 2013 a 2018 o tretinu na 670.000 ton ročne. Minulý týždeň prezident Putin priznal, že bol „trochu znepokojený“, keď boli zavedené prvé represívne opatrenia, ale uplynulých pár rokov ukázalo, že sankcie priniesli „výhody našej ekonomike“.

Po celej krajine sa objavili stovky malých mliekarní, a niektoré z nich, ako napríklad podnik Kovtunovcov, získavajú najlepšie známky od medzinárodných kritikov. Elvira a Viačeslav, obaja štyridsiatnici, spustili výrobu len v roku 2018. Neočakávali úspech tak rýchlo. Keď Elvira minulý mesiac zavolala manželovi, aby mu oznámila novinku o cene, vzlykala.

„Bál som sa. Myslel som, že sa stalo niečo strašné,“ povedal s úsmevom. Po vyhlásení cien sa víťazný syr rýchlo vypredal a webové stránky firmy skolabovali pre obrovský záujem.

Tento rok bojovalo o ceny viac ako 3800 syrov zo 42 krajín v talianskom Bergame, kde sa výrobkom udeľuje okrem zlatej, striebornej alebo bronzovej ceny aj superzlatá. Vlani pritom neprijali žiadne ruské prihlášky, ale v tomto roku získali spoločnosť „Cheese & Beer“ manželov Kovtunovcov a traja ďalší ruskí výrobcovia syrov celkovo deväť ocenení.

Rusko na medzinárodnej mape syrov

John Farrand, generálny riaditeľ súťaže, uviedol, že Rusko sa tak zaradilo na medzinárodnú mapu syrov. Podľa neho fakt, že krajina nemá takú tradíciu výroby syra a zdedené postupy, ako je to vo Francúzsku alebo v Taliansku, môže byť v niektorých ohľadoch výhodou.

„Bez tlaku tradícií môžu výrobcovia inovovať a vytvárať niečo priekopnícke a jedinečné,“ uviedol Farrand.

Elvira strávila niekoľko rokov zdokonaľovaním výroby svojho syra s orechovým a ovocným nádychom. Recept na syr, ktorý zreje sedem mesiacov v pivnici, je prísne stráženým tajomstvom. Manželia teraz vyrábajú 20 mäkkých a tvrdých typov syra vrátane camembertu a syru brie s hľuzovkami. Zamestnávajú niekoľko ľudí a hoci vyrábajú päť dní v týždni, dopyt prevyšuje ponuku.

Jedným z ľudí, ktorí najviac podporili Kovtunovcov, bol ich konkurent Oleg Sirota, pravdepodobne najznámejší ruský syrár.

„Čím viac dobrých syrov máme, tým viac ľudí nám bude dôverovať,“ uviedol 31-ročný šéf zväzu ruských výrobcov syra.

Sirota spomenul, ako ho Viačeslav, ktorý v tom čase vlastnil stavebnú firmu, v roku 2016 oslovil na benzínovej stanici neďaleko Moskvy a uviedol, že sa chce naučiť podnikať v oblasti výroby syra a je pripravený predať svoju spoločnosť

„Bol som ohromený,“ povedal Sirota.

Teraz si navzájom pomáhajú, plánujú rozšíriť svoje činnosti a oceňujú Putina za, podľa Sirotu, ruskú „syrovú horúčku“. Podľa Viačeslava moderní výrobcovia syrov v podstate pokračujú v tradícii.

„Nevymýšľame nič nové,“ povedal. „Pred sto rokmi sme vyrábali veľa syrov a vyvážali do Európy a Pobaltia. Teraz obnovujeme recepty našich predkov.“

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1571 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

4 komentáre

 1. blank
  kis igor
  2. decembra 2019

  Autorovi tohto článku doporučujem,nech si prečíta výsledkovú listinu súťaže World Cheese Awards.Niekoľko stoviek ocenených zlatých,strieborných a bronzových miest.Porovnávať filmového Oscara s oceňovaním stoviek účastníkov je prinajmenšom úbohé alebo zavádzajúce.
  Nechajte Rusov papať,čo chcú a nekŕmte nás drístami,nežereme seno…

  Odpovedať
 2. blank
  Pišta
  2. decembra 2019

  Súhlasím , na tejto súťaži je toľko kategórii , oddelení , že snáď žiadny zo súťažiacich neodíde bez diplomu ..
  V duchu hesla : prvý najlepší syr na svete a zároveň tretí najlepší syr v okrese …

  Odpovedať
 3. blank
  2. decembra 2019

  Dobrý večer páni, úprimne Vám poviem, že včera som dosť dlho zvažoval, či po článku, ktorý vydala agentúra TASR siahnuť a zverejniť ho.

  Trochu som mal obavu, že poslúži proruským trollom, aby ukázali na neomylnosť krokov prezidenta Putina. Nakoniec na webe je, ale nezverejnili sme ho ani na facebooku poľnoinfo.sk práve z obavy, aby sme nepodporovali hromadné zdieľanie textu a nekritické názory na Rusko. Mnohým facebookovým fanúšíkom (a to nie len u nás na webe, ale všeobecne) totiž stačí prečítať si len titulok a majú okamžite vytvorený názor na problém.

  Neradi by sme sa teda okrem strany, ktorá sa vyfarbila ako hnedá a vo veľkom zdieľa naše články na ich facebooku, zapáčili aj obdivovateľom Ruska. Prečo sme ten článok teda zverejnili? Keď čítam texty po kolegoch, alebo aj z agentúr, niekedy mi stačí jedna veta. Vtedy si poviem, že ak si to ten správny čitateľ prečíta, tak ho tá jedna veta môže zaujať a obohatiť. V tomto texte ma oslovilo toto „Podľa ruskej asociácie výrobcov mlieka sa výroba syrov a syrových výrobkov zvýšila medzi rokmi 2013 a 2018 o tretinu na 670.000 ton ročne.“ Podľa mňa zaujímavá informácia, ktorá môže byť nápomocná slovenským spracovateľom mlieka, ktorí podľa newslettrov viem, že nás pravidelne čítajú.

  Odpovedať
 4. blank
  Juraj Mačaj
  4. decembra 2019

  Rusom očividne embargo pomohlo. Dnes kapitalisti zo západu nevyvažaju do Ruska ale stavaju tam fabriky. Nemalé sú tam aj dotácie na naštartovanie produkcie. Keď embargo skončí budú sa snažiť voziť ku nám.

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.