Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Zo sveta

Rusko nebude mať dostatok obilia

Podľa prognózy Ministerstva poľnohospodárstva Ruskej federácie, krajina vyprodukuje v tomto roku 85 miliónov ton zrna. Toto množstvo však nebude postačujúce na zabezpečenie absolútnej potravinovej bezpečnosti krajiny.

Podľa názoru Valentíny Ivanovej, rektorky Moskovskej štátnej technologickej univerzity, pre zabezpečenie potravinovej bezpečnosti v Rusku, s jeho 140 miliónmi obyvateľov, treba každoročne vyprodukovať aspoň tonu obilia na jedného obyvateľa, pretože 60 % úrody sa spotrebuje v živočíšnej výrobe a v posledných rokoch Rusko obnovilo aj export obilia.

Z toho vyplýva, že v Ruskej federácii treba zvýšiť produkciu obilia o 2,5-krát.

Problémy spôsobujú aj každoročné veľké straty na obilí, ktoré sa pohybujú na úrovni 40 %. Tieto ukazovatele by bolo treba znížiť na úroveň 12 %, aby sa vyrovnali ukazovateľom zahraničných krajín.
„Štát nesie kolosálne straty na obilí v celom reťazci prác – to znamená počnúc zberom úrody, transportom obilia a jeho uskladnením. Napr. len poškodenie strechy sýpky na jednom mieste v šírke 1 meter vedie k strate tony obilia za rok, k tomu ešte 15 % úrody znehodnotia škodcovia,“ hovorí V. Ivanová.

Podľa nej, jednou z príčin vysokého percenta strát na obilí je nedostatočná príprava poľnohospodárskych kádrov.

Efektívna práca si vyžaduje vzájomnú spoluprácu a prepojenosť medzi vzdelávacími inštitúciami, vedeckovýskumnými pracoviskami a zamestnávateľmi,“ zdôraznila.

Autor článku: Zo zahraničných portálov spracoval Martin German
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments