Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Zo sveta

Rusko musí uprednostniť domáce dodávky obilia, vyhlásil premiér

Rusko musí uprednostniť domáce dodávky obilia, vyhlásil premiér
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Rusko musí uprednostniť dodávky obilia domácim pekárňam pred exportnými trhmi. Vyhlásil to v stredu premiér Michail Mišustin, keď predstavil nové opatrenia na podporu domácej ekonomiky, ktorá čelí medzinárodným sankciám pre inváziu ruskej armády na Ukrajinu.

Rusko a Ukrajina sú kľúčovými exportérmi pšenice. Vojenský konflikt ohrozuje globálnu produkciu obilia aj dodávky jedlých olejov a hnojív, čo spôsobuje raketový rast cien komodít a odráža tiež krízu na energetických trhoch.

Mišustin na zasadnutí vlády povedal, že Rusko pozorne sleduje ceny základných tovarov, akými sú potraviny vrátane chleba.

„Ruské obilie je v zahraničí veľmi žiadané a jeho cena stúpa,“ poznamenal premiér, podľa ktorého je však potrebné  zabezpečiť tieto základné suroviny predovšetkým pre domáci  pekárenský priemysel.

Mišustin nepovedal, či sa Rusko pokúsi obmedziť vývoz obilia. Takýto krok pravdepodobne prehĺbi globálnu potravinovú krízu a pošle ceny pšenice ešte vyššie. Uviedol však, že jarná sejba nesmie byť prerušená.

Ruská vláda poskytne poľnohospodárom krátkodobé pôžičky za zvýhodnené sadzby, aby mali „všetko potrebné na úspešnú sejbu  uprostred zvýšeného dopytu po potravinách na globálnych trhoch“.

Informáciu zverejnila TASR na základe správy agentúry Reuters.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments