Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z ekonomiky

ROZPOČET: Viac pôjde na Program rozvoja vidieka

ROZPOČET: Viac pôjde na Program rozvoja vidieka
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Navrhovaný limit výdavkov na rok 2010 pre rezort Ministerstva pôdohospodárstva (MP) SR vo výške 1,16 miliardy eur (34,95 miliardy Sk) je v porovnaní so schváleným tohtoročným rozpočtom 976,07 milióna eur (29,41 miliardy Sk) vyšší o 182,54 milióna eur (5,50 miliardy Sk). Navýšenie výdavkov je len v Pláne rozvoja vidieka (PRV), kde európske zdroje oproti roku 2009 vzrastú o 227 miliónov eur (6,84 miliardy Sk).

„Ostatné výdavky hlavne v tzv. vládnej spotrebe vykazujú oproti májovému návrhu limitu na budúci rok 20-% krátenie a 70-% krátenie v kapitálových výdavkoch,“ uviedla včera pre TASR hovorkyňa ministra pôdohospodárstva Adriana Jobbiková.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) dnes konštatovala, že aj keď návrh výdavkov rozpočtovej kapitoly MP SR na rok 2010 je o 18,7 % vyšší ako v tomto roku, jeho štruktúra vyššie priame podpory pre poľnohospodárov nezabezpečí.

V prípade schválenia tohto rozpočtu to nebude podľa SPPK znamenať pre poľnohospodárov také jednoznačné prilepšenie, ako sa to objavilo v prvých medializovaných správach a komentároch návrhu výdavkov kapitol štátneho rozpočtu na roky 2010 až 2012.

„Naše predstavenstvo minulý týždeň jednoznačne konštatovalo, že rezortná rozpočtová kapitola musí obsahovať 30-% národný doplatok priamych podpôr,“ povedal predseda SPPK Milan Semančík.

Obzvlášť dôležité to bude v nasledujúcom roku, do ktorého vstúpia poľnohospodári postihnutí tohtoročnou odbytovou a finančnou krízou. Odhady strát poľnohospodárskej prvovýroby v tomto roku síce vykazujú rozdiely, napríklad vnútorné analýzy SPPK sa predbežne pohybujú v intervale od 100 do 170 miliónov eur (3,01 až 5,12 miliardy Sk). To však neznamená, že situácia podnikateľských subjektov bude jednoduchá.

„Práve naopak, negatívne hospodárske výsledky zhoršia ich východiskové postavenie, ktoré by v nasledujúcom roku ešte viac sťažili nižšie priame platby,“ domnieva sa predseda SPPK.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
ja
ja
2. október 2009 8:15

Ak sa nepostaráte, aby okamžite boli peniaze pre agentúru na všetko, čo sa okamžite musí urobiť podľa práva a zákona, nebudete mať nikto ani euro, lebo keď poprepúšťajú posledných odborníkov, pre ktorých vraj už nie je ani na mzdy ani na počítače ani na programy a zostanú iba tí s… Celý komentár »