Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z ekonomiky

Rozpočet pre pôdohospodárstvo je katastrofou

Včera sme priniesli informáciu o navýšení prostriedkov v štátnom rozpočte v kapitole rezortu pôdohospodárstva o 18,7 percenta na 1,158 miliardy eur na rok 2010. Napriek počiatočnej informácii, rozpočet nie je k poľnohospodárstvu naklonený priaznivo.

V návrhu sa počíta s národným doplatkom priamych platieb len na úroveň 20 percent. To je v období, keď očakávame stratu chlebového odvetvia na úrovni 100 až 170 miliónov eur ďalšia rana skúšanému sektoru. V rokoch 2006 – 2009 Slovensko využilo možnosť dorovnať poľnohospodárom platby v maximálnej možnej výške, ako dovoľuje Zmluva o pristúpení SR k EÚ.

Výrazné škrty čakajú aj kapitolu štátnej pomoci, kde bolo tento rok vyčlenených takmer 40 miliónov eur. V návrhu rozpočtu sa počíta s 8,2 milióna eur. Štátnou pomocou je podporované využívanie závlah, podpora genofondu, ale napríklad i poistné.

Ak by prešla výška navrhovanej štátnej pomoci bola by to najnižšia čiastka vyčlenená pre túto kapitolu od vstupu SR do Európskej únie. Pripomíname, že v období rokov 2006 – 2007 dosahovala štátna pomoc približne 12 miliónov eur a aj táto výška nepokrývala všetky potrebné výdavky.

Navrhovaný rozpočet nezabezpečuje stabilitu agrárneho sektora. Nič na tom nemení ani výška prostriedkov, ktorá je pre rezort vyčlenená. Oveľa dôležitejšia je štruktúra výdavkov.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments