Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Rozpočet poľnohospodárskej výzvy je výrazne navýšený

Rozpočet poľnohospodárskej výzvy je výrazne navýšený
insert_photoTASR/Jaroslav Novák - Na snímke zľava generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Jozef Kiss, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Samuel Vlčan (nominant OĽANO), predsedníčka Agrárnej komory Slovenska (AKS), poradkyňa ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Helena Patasiová a predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Emil Macho počas tlačovej konferencie k ďalšiemu navýšeniu prostriedkov na projektovú výzvu pre poľnohospodárov v Bratislave v stredu 18. januára 2023.

Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan dnes na tlačovej konferencii oznámil výrazné navýšenie alokácie poľnohospodárskej výzvy 4.1. Generálny riaditeľ platobnej agentúry Jozef Kiss zas prisľúbil, že to, či bol projekt poľnohospodárov úspešný sa samotní žiadatelia dozvedia už čoskoro.

„V politicky turbulentnej dobe, môžem verejnosti oznámiť pozitívne rozhodnutie v prospech poľnohospodárov. Takmer sme zdvojnásobili finančnú alokáciu vo výzve 52. Pôvodná alokácia bola 110 miliónov eur, my ju zvyšujeme na 216,8 milióna eur,“ informoval Samuel Vlčan.

Výzva 52/PRV/2022 bola vyhlásená vlani 31. januára 2022 a otvorená do konca júna. Celkovo podali žiadatelia 1 955 projektov.

„Poľnohospodári pri tejto investičnej výzve prejavili obrovský záujem investovať. Napísané projekty sú za 800 miliónov eur, poľnohospodári žiadali 400 miliónov eur a vyčlenených na podporu bolo 110 miliónov. Od začiatku sme rezortnému ministerstvu prizvukovali, že projekty sú napísané dobre a oveľa transparentnejšie ako v minulosti,“ hovorí Emil Macho, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Prostriedky na navýšenie pôvodnej alokácie sa podarilo nájsť vďaka presmerovaniu nevyčerpaných zdrojov opatrení programu rozvoja vidieka do podopatrenia 4.1. V závere minulého roka zástupcovia agrorezortu a potravinárskej samosprávy informovali aj o navýšení alokácie vo výzve 4.2 určenej pre potravinárov. Pôvodne vyčlenená čiastka sa vtedy zvýšila o 70 miliónov eur na 240 miliónov eur. Zmeny v jednotlivých podopatreniach bolo možné vykonať na základe uzavretia programového obdobia 2014 – 2022 a komunikácie s Európskou komisiou.

„Potravinársku výzvu 4.2 spracujeme v priebehu februára a všetky žiadosti poľnohospodárskej výzvy 4.1 v priebehu mesiaca marec. Počas prvého kvartála dáme žiadateľovi informáciu, či bol pri svojej žiadosti úspešný,“ ubezpečil na tlačovej konferencii Jozef Kiss.

V najbližších rokoch dosiahnu len podporené investície do poľnohospodárstva a potravinárstva jednu miliardu eur, z čoho polovica prostriedkov bude refundovaná z fondov Európskej únie a štátneho rozpočtu.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: TASR/Jaroslav Novák - Na snímke zľava generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Jozef Kiss, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Samuel Vlčan (nominant OĽANO), predsedníčka Agrárnej komory Slovenska (AKS), poradkyňa ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Helena Patasiová a predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Emil Macho počas tlačovej konferencie k ďalšiemu navýšeniu prostriedkov na projektovú výzvu pre poľnohospodárov v Bratislave v stredu 18. januára 2023.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Ďuro
Ďuro
18. január 2023 23:03

Ďalšie navýšenie, gratulujem a čerpanie máme aké oproti predchádzajúcim rokom? Aby tú úspešnosť stihol pán GR oznámiť aspoň do toho septembra!!! Nejako mu tá „Jozefína“ nepomáha napĺňať jeho sľuby a Sama obchodníka!!!