ROEP sú na 97 % ukončené, nie sú však urobené dobre
Registre obnovenej evidencie pozemkov (ROEP) sú už na 97 % ukončené, zostáva už len zopár katastrálnych území, kde je práce potrebné dokončiť. Uviedla to šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná, ktorá predtým pôsobila od roku 2012 ako generálna riaditeľka Slovenského pozemkového fondu.
“Z môjho pohľadu a z pohľadu používania týchto grafických a písomných dát o pozemkoch sú (ROEP) urobené veľmi neštandardne. Napríklad, SPF bol v týchto registroch zapísaný možno päťdesiatimi možnosťami, čiže výber podľa jednotného kľúča nie je možný,” poznamenala.
“Pozemkový fond sa snažil za môjho pôsobenia tieto veci upratať aj v spolupráci s Úradom geodézie, kartografie a katastra (ÚGKK), len je to zložitá vec. Keďže neboli nastavené pravidlá 20 rokov dozadu, tak každý spracovateľ ROEP-u, hoci bola jednotná metodika, zapisoval častokrát inak. Ony (registre) sú teda urobené, len nie sú urobené dobre. Teraz je len na katastri, aby to zjednotil, aj jednotlivé databázy, aj jednotlivé kľúče. Takže toto je jeden problém,” podčiarkla.
Druhým problémom pri pozemkoch sú podľa Matečnej tzv. pozemkové úpravy.
“Registre obnovenej evidencie pozemkov nám hovoria len o vlastníctve pôdy. Nimi sa len ‘uprace’ vlastníctvo pôdy,” zdôraznila.
Rozdrobenosť pozemkového vlastníctva na Slovensku je však podľa ministerkiných slov “nenormálne veľká”, ktorú podľa nej zníži jedine scelenie pozemkov. Po tzv. komasáciách (pozemkových úpravách) je však podľa šéfky MPRV doteraz zapísaných len menej ako 500 pozemkových úprav, teda veľmi nízke percento, pri celkovom počte asi 3000 katastrálnych území v SR.
Nízky počet pozemkových úprav môže podľa nej byť zapríčinený jednak ich vysokou finančnou náročnosťou, či vysokou metodickou náročnosťou ich vykonávania.
“Samotná metodika pozemkových úrad má okolo 500 strán,” informovala. Vykonáva sa podľa jej slov často zbytočne mapovanie pozemkov. Príčinou nízkeho počtu pozemkových úprav je aj nevôľa vlastníkov pôdy.
“V mútnych vodách sa lepšie pláva. Lepšie sa prenajímajú pozemky, keď nevieme, kde reálne sú,” doplnila. “Upratanie” pozemkov cez pozemkové úpravy tak, aby mal každý scelené vlastníctvo pôdy, je podľa nej “výborná cesta”, ale je potrebné na správach katastrov informovať ľudí, zároveň spolupracovať so samosprávami obcí a hovoriť o pozitívach, ktoré pozemkové úpravy prinášajú.
to co pani ministerka povedala je absolutna pravda a to pani ministerka je zena ktora ma v tomto absolutny prehlad a pravdu a nepoznam cloveka v statnej sprave a vo verejnej funkcii ktory ma v tomto tak jasno
Bolo by dobré hlavne zreálniť skutočný stav pozemkov. Je nemysliteľné aby poľnohospodár platil daň obci podľa LV keď nie je identický zo skutočnosťou. Ako príklad uvediem . V povojnovom obdobý bola pôda rozparcelovaná podľa stavu v tej dobe : zastavaná plocha,orná pôda, trvalé trávne porasty .No dnešný stav je úplné… Celý komentár »
Ako by to malo prebehnůt to riešenie problému z prenájmu??
ROEP v posledných rokoch nabrali na obrátkach, ale na úkor kvality – posledné roky sa podstatne znížila aj kvalita pracovníkov čo sa tiež odrazilo na výsledku. Hlad finančných rýb, rybičiek a rybiek narastá a nezrovnalosti, nepresnosti sú mútnou vodou pre pôdne dravce, ktoré sú politicky chránené s jediným cielom v… Celý komentár »
To čo prebehlo na katastroch nie je ROEP ale akýsi paškvil. Ako mám nazvať to, keď za základ sa použije kroková absolútne nepresná mapa a geodet sa len pohrá na počítači , obíde na monitore hranice pozemkov a do ROEP zapíše nové výmery? Strašne by bolo pre neho zložité namiesto… Celý komentár »
Tie peniaze z prenájmu pôdy neznámich vlastníkov by sa mali odkladať do depozitu až do doby kým sa nenájde vlastník .A samozrejme mu ich vyplatiť.Poznám niekoľko ľudí no ani jediný nedostal ani cent od správcu nehnuteľnosti t.j. od SPF ktorý šafári z pôdou neznámich vlastníkov.Peniaze z prenájmu štátnej pôdy by… Celý komentár »