Zadajte hľadaný výraz

Legislatíva Z domova

Rezonuje snaha presadiť povinné členstvo v SPPK

Rezonuje snaha presadiť povinné členstvo v SPPK
insert_photoprezident.sk - 18. Valné zhromaždenie Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Starej Lubovni.

Snaha presadiť povinné členstvo pestovateľských a chovateľských podnikov v Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komore (SPPK) už dlhšie rezonuje medzi jej súčasnými členmi. Diskutovalo sa o tom na aj na 22. valnom zhromaždení SPPK, ktoré sa vo štvrtok (24.3.) uskutočnilo v Martine.

Povinné členstvo, namiesto dobrovoľného, vo svojom príhovore podporil aj minister pôdohospodárstva Vladimír Chovan. Uviedol, že bez neho nemôže komora dobre fungovať a riešiť problémy všetkých poľnohospodárov na Slovensku. Iba ak bude samosprávna SPPK zastupovať všetkých, bude silným partnerom pre štátnu správu a aj iné subjekty. Dobrovoľnosť členstva neraz vyvoláva situáciu, že ak jednotlivý člen nie je spokojný, pretože jeho názor nebol u kolegov akceptovaný, môže vystúpiť z komory, a tým ju oslabiť, konštatoval minister.

SPPK má v súčasnosti 1804 členov. Z toho 1591 z nich je subjektov poľnohospodárskej prvovýroby, 89 potravinárskych podnikov a organizácií, 83 firiem zabezpečujúcich služby a 41 ostatných členov, medzi ktorými sú aj fyzické osoby. Súčasní členovia SPPK obhospodarujú približne 60 % poľnohospodárskej pôdy v SR a majú v chovoch 70 % hovädzieho dobytka a viac než 50 % ošípaných, informoval predseda komory Milan Semančík. Komora je podľa neho dostatočne silná, ale ak by boli členmi všetci, ktorí sa zaoberajú prvovýrobou a spracovaním produktov, bola by ešte silnejšia.

O povinné členstvo v SPPK sa jej predstavitelia usilujú už dlhšie.

“Rokovali sme už so všetkými parlamentnými stranami, ale ochota schváliť takýto zákon zatiaľ nie je, maximálne by prešla povinná registrácia. Preto sa k tomu vrátime po parlamentných voľbách a konštituovaní novej vlády,” povedal Semančík.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: prezident.sk - 18. Valné zhromaždenie Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Starej Lubovni.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
dan
dan
30. marec 2010 8:15

skoda ze tu nepisu kolko musia ty prvovyrobcovia zaplatit za to ze su clemni tej slavnej sppk komory. to ty co maju par hektarov sa na to mozu vykaslat.
a plati sa tusim od toho kolko mate hektarov?….dufam ze tuto somarinu nepresadia

Simako
Simako
30. marec 2010 22:06

Áno, všetko treba povinne a pod vedením KSS.