Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Repky by sa mali prudké výkyvy cien vyhnúť

Repky by sa mali prudké výkyvy cien vyhnúť
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Repka sa v priebehu mesiaca október a troch novembrových týždňov na burze Euronext stabilizovala. Začiatkom novembra došlo k zmene termínu obchodovania z novembra na február 2012. Celkovo oslabila len o asi 1,4 percenta.

V októbri sa repka predávala za cenu od 400 do 445 € z dvora, v závislosti od regiónu. V porovnaní so začiatkom roka je to prepad o približne 16 percent. Nielen nákupcovia, ale aj predajcovia čakajú na ďalší vývoj jej cien. Predbežné zmluvy na rok 2012 prelomili 400 € za tonu, preto sa zdá, že záujem by mal aj naďalej rásť.

Prognóza
Horská dráha, čo sa týka cien repky nie je momentálne pravdepodobná. Nie je však vylúčená, pretože nové informácie ohľadne úrody 2012, nielen v EÚ, ale aj globálne, vykazujú znova deficit. Spotreba repky by mala pritom aj naďalej stúpať. Pre nasledujúce dni je podľa technických analýz dôležité, aby repka zvládla momentálnu cenovú hladinu (cca. 430€ za tonu). Pokiaľ by sa tak stalo, je tu možnosť rastu až na úroveň 440€ prípadne neskôr až 460€ za tonu.

EÚ:

Zatiaľ čo vo Francúzsku a Veľkej Británii došlo tento rok k nárastu osevných plôch, v dôsledku atraktívnej ceny a priaznivých podmienok, nemeckí experti hovoria skôr o poklese. Dôsledok poklesu je nízka úroda (rok 2009: 3,98 t/ha) 2,94 tony z hektára.
Niektoré časti EÚ už teraz hlásia predpokladané znížené výnosy repky, ktorá bola vysiata tento rok. Malé množstvo zrážok spôsobilo nižšiu klíčivosť tejto plodiny. Napríklad v časti Maďarska Szabolcs-Szatmár-Bereg z 9900 ha zasiatej repky, až 30% vôbec nevyklíčilo a je ju treba znova vysiať, prípadne nahradiť. V niektorých oblastiach repka len teraz klíči, napriek tomu, že bola zasiata koncom augusta, či začiatkom septembra. Hrozí jej, že nebude dostatočne odolná voči mrazom. Z toho dôvodu sa niektorí poľnohospodári rozhodli na jej miesto vysiať pšenicu.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments