Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Tokajskí vinohradníci sa spoľahli na seba a urobili dobre

Ústav priemyselného vlastníctva je podľa vlastného vyjadrenia plne oprávnený a zároveň povinný zaslať špecifikáciu pre Vinohradnícku oblasť Tokaj. Tento krok zároveň nebol podmienený súhlasom Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka tak, ako to v stredu (23.11.) tvrdil šéf rezortu Zsolt Simon.

„Takáto povinnosť nebola zavedená ani ostatnou novelou zákona o potravinách, ani novým zákonom o vinohradníctve,“ informoval ÚPV.

Chránené označenie pôvodu Vinohradnícka oblasť Tokaj nie je podľa úradu žiadnou novou registráciou v rámci Európskej únie (EÚ). Označenie bolo doplnené do zoznamu chránených označení pôvodu už prístupovou zmluvou Slovenska k EÚ.

„Aby zostal tento zápis pre Slovenskú republiku naďalej v platnosti, bolo potrebné k nemu doplniť podrobnú špecifikáciu výrobku na základe žiadosti oprávnenej osoby do 31. decembra 2011,“ tvrdí úrad.

Ak by sa tak nestalo, bolo by toto zatiaľ chránené označenie s účinnosťou od 1. januára 2012 automaticky vymazané z elektronického registra.

O doplnenie príslušnej špecifikácie tak ÚPV SR požiadala 28. októbra 2011 oprávnená právnická osoba s názvom Tokajské združenie. Podľa úradu nešlo o občianske združenie Tokaj Regnum, o ktorom pôvodne informoval minister Simon.

Ako tvrdí ÚPV, možnosťou bolo aj špecifikáciu nepredložiť, čím by však toto označenie stratilo od 1. januára 2012 ochranu.

„Ak by sa Slovenská republika v prípade „straty“ chráneného označenia pôvodu Vinohradnícka oblasť Tokaj rozhodla podať novú žiadosť, či už s rovnakým, alebo iným názvom pre označenie vín z danej oblasti, táto žiadosť by podliehala komplikovanému námietkovému konaniu zo strany ktoréhokoľvek členského štátu EÚ,“ upozornil úrad.

Zároveň však ÚPV uviedol, že súčasný stav nebráni rokovaniam medzi slovenskou a maďarskou stranou. Možná je aj spoločná špecifikácia tokajských vín či novelizácia slovenskej národnej legislatívy súvisiacej s problematikou označovania vín.

„Bilaterálna dohoda ani prípadná novelizácia legislatívy však nie sú podmienkou zachovania súčasnej ochrany na európskej úrovni,“ tvrdí ÚPV SR.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
László N.
László N.
25. november 2011 9:45

Opäť sa raz ukázalo, že KLAMSTVO a LOŽ sú pracovnými metódami súčasného ministra. Rovnako zaráža tá jeho úporná snaha znížiť výmeru slovenskej časti Tokaja! Najmä, keď preto neexistuje žiaden vážnejší argument…