Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Pšenica vo svete v roku 2010

Pšenica vo svete v roku 2010
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Dlhodobé dažde a záplavy, ako aj suché počasie priniesli pestovateľom a spracovateľom obilnín v minulom roku na celom svete nemalé problémy. V niektorých oblastiach dokonca hovoríme o najhoršej úrode obilnín za posledné desaťročia.

Počasie v roku 2010 bolo v znamení extrémov: do polovice júna sa zdali úrody obilnín v Európe ako veľmi dobré. Neskôr ale počasie vo viacerých miestach starého kontinentu zamiešalo karty v podobe tropického oteplenia.

Vyschnutá pôda bez dostatku zrážok priniesla so sebou v polovici júla prvé zdraženie obilnín. Najzreteľnejšie situáciu popísal stav v Nemecku, vo Francúzsku, ale i v oblasti Čierneho mora. Prekonanie stotridsať ročného rekordu v horúčavách zase hlásilo Rusko, ktoré očakávalo úrodu hustosiatych obilnín na úrovni 100 miliónov ton. Realita 63 miliónov ton bola tvrdým vytriezvením pre tohto zobúdzajúceho sa obra. Produkcia pšenice klesla v najväčšom štáte sveta taktiež významne a to z očakávaných takmer 62 miliónov na 41,5 milióna ton. Zlé výsledky produkcie v spomínaných oblastiach a pokles hodnoty dolára spôsobili rapídny nárast cien. Koncom júla sa cena pšenice približovala k 200 eurám za tonu. Na 28 mesačné maximum vzrástli ale ceny po 15. auguste, keď Rusko zastavilo export obilnín.

Daždivé počasie spôsobilo problémy naopak v Kanade, alebo v Austrálii. U protinožcov žatva vrcholí na prelome rokov a vývoj počasia dával znať, že úrodu by nemali postihnúť vážnejšie straty. Výkyvy počasia pri zbere sa ale podpísali pod odhad, že až približne 40 percent pšenice bolo poškodenej a bude vhodná len na kŕmne účely.

Aktuálne ceny sa v závere roka 2010 dostali v porovnaní so začiatkom roka na burze EURONEXT v Paríži na skoro dvojnásobok, burza CBOT v Chicagu zaznamenala rast o viac ako 53 percent a burza BÉT v Budapešti o takmer 60 percent.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments