Zadajte hľadaný výraz

Legislatíva Z domova

Možnosť odkúpiť pôdu cudzincami v roku 2014

Cudzinci nebudú môcť odkúpiť poľnohospodársku pôdu na Slovensku ešte ďalšie tri roky, pôvodne malo moratórium uplynúť 30. apríla tohto roka. Uviedla to premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) na dnešnej tlačovej konferencii po skončení Koaličnej rady.

“Dohodli sme sa na prijatí zákona, ktorým by sa predlžovala nemožnosť cudzincov pri odkupovaní poľnohospodárskej pôdy v Slovenskej republike na ďalšie tri roky. Tento návrh pôjde do vlády,” vysvetlila.

Tento zámer avizoval rezort pôdohospodárstva, ktorý už 17. decembra minulého roka oficiálnym listom adresovaným ministrovi financií Ivanovi Miklošovi (SDKÚ-DS) oznámil zámer predĺžiť moratórium na predaj poľnohospodárskej pôdy cudzincom.

“Ministerstvo si uvedomuje, že predĺženie moratória nie je dostačujúcim nástrojom ochrany slovenskej poľnohospodárskej pôdy, keďže aj dnes je tu možnosť odkúpenia týchto pozemkov prostredníctvom zahraničných právnických osôb,” zdôraznil začiatkom januára tlačový tajomník rezortu Juraj Kadáš.

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Zsolt Simon zastáva názor, že treba nájsť komplexnejšie riešenie v súlade s medzinárodnými normami.

“Možnou cestou by bol zákon opierajúci sa o nemeckú či dánsku legislatívu, podľa ktorej si poľnohospodársku pôdu môžu kúpiť len tí, ktorí žijú v danom regióne, a kúpu pozemku musí schváliť agrárna samospráva. Návrh zákona by mohol byť hotový na jar 2011,” dodal Kadáš.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
ZETOR
ZETOR
12. január 2011 19:17

Dokym vyjde znenie zakona v roku 2011 zase prideme o dalsie hektare pôdy,, to je ozaj také ťažké spraviť nejaky zmysluplny zákon?? za taký plat by som ho spravil za hodinu,, alebo radsej zadarmo na zachranu slovenskej pôdy!!!

tresor
tresor
14. január 2011 18:40

veru hej zadarmo!pokial všetci vlastnici nepredajů za cenu tělevízora!!!pak sa o cenu postarátě

Mrs. Lizy Moore Antonette
Mrs. Lizy Moore Antonette
28. september 2011 12:45

Hľadáte pôžičku za akýmkoľvek účelom? (Aj pri nízkej úveru) LM Limited vám pomôžu urobiť správne rozhodnutia na základe vašich požiadaviek. Či už uvažujete o zaistených či nezabezpečených úverov, bude firma LM výpožičke vám pomôže nájsť najlepšie úver s najnižšou úrokovou sadzbou 4% a najviac preferenčných podmienok k dispozícii, aby vyhovoval… Celý komentár »