Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Pšenica. Ani v 3. týždni sa celkom nepodarilo zastaviť prepad cien

Pšenica. Ani v 3. týždni sa celkom nepodarilo zastaviť prepad cien
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Ceny pšenice i v minulom týždni pokračovali v poklese, ktorý sa naštartoval prepadom cien 12. januára. K správe USDA, ktorá spôsobila prepad cien sa pridružili aj niektoré iné faktory, ktoré nedovolili pšenici ani tento týždeň na burzách rásť. Naopak, cena poklesla na burze CBOT o cca. 9 %, na parížskej o cca. 6 % a na budapeštianskej o cca. 7,5 % oproti cenám zo začiatku mesiaca.

Pokles už ale nie je taký výrazný, ako minulý týždeň. Vo štvrtok dokonca došlo na burze CBOT a Euronext k miernemu rastu cien. Na ceny pšenice v súčasnosti negatívne vplýva posilňujúci dolár voči ostatným menám, globálna produkcia pšenice, ale i stále sa znižujúci export tejto komodity z USA, keď dosiahol objemovo najnižšie úroveň od leta minulého roka.

K zníženiu exportu prispela aj správa z Kazachstanu, ktorá sa exportom pšenice do Egyptu, postarala o zvýšenie konkurencie na trhu. Špekulácie, že produkcia prevýši dopyt sú stále reálnejšie, čo v konečnom dôsledku môže spôsobiť pokles cien. V grafe chýba pondelkový údaj pre chicagsku burzu CBOT, kedy sa neobchodovalo z dôvodu sviatku dňa Martina Luthera Kinga.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments