Proti Feckovmu návrhu sa búria poľnohospodári, potravinári aj Európska komisia
Vojna na Ukrajine priniesla aj otázky dostatku potravín a potravinovej sebestačnosti Slovenska. Vláda aktuálne plánuje regulovať export základných potravinárskych komodít. Podniky by mali hlásiť vývoz nad 400 ton a v prípade mimoriadnej situácie by štát mohol export zastaviť.
Bez diskusie so zainteresovanými
Návrh novely zákona o potravinách do parlamentu predložil poslanec a bývalý štátny tajomník agrorezortu Martin Fecko (OĽaNO). Pripravovaná zmena vyvolala ráznu reakciu. Poslanecký návrh neprešiel verejnou diskusiou, ani štandardným legislatívnym procesom. Podľa zainteresovaných sa zásadné zmeny legislatívy s výrazne negatívnym dopadom na podnikateľské prostredie nemôžu prijímať bez rozsiahlej diskusie.
„Nesúhlasíme s tým, aby také dôležité opatrenia zasahujúce do podnikateľského prostredia boli prijímané bez predchádzajúcej diskusie so zainteresovanými subjektami. Zároveň nám nie je známe či boli dôkladne zvážené alternatívne možnosti dosiahnutia sledovaného cieľa – udržania potravinovej bezpečnosti. Ide napríklad o využitie Štátnych hmotných rezerv, po naplnení ktorých voláme už dlhšiu dobu, ako aj využitie súčasného systému hospodárskej mobilizácie,“ uviedol dnes (16.5.2022) na tlačovej konferencii Daniel Poturnay, prezident Potravinárskej komory Slovenska.
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora upozorňuje, že sa idú regulovať komodity, ktorých máme prebytok, predseda Výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie NR SR Jaroslav Karahuta (Sme rodina) v minulotýždňovom vysielaní TA3 pripomenul, že návrh je v rozpore s ústavou a výhrady má podľa portálu euractiv.sk aj Európska komisia. Hrozí alebo nehrozí nám nedostatok potravín a čo novela zákona prinesie?
Minister hovorí o informačnom toku
Pripravovaná zmena zákona by štátu umožnila zasiahnuť v prípade veľkých vývozov potravinárskych komodít do zahraničia. Vývozcovia by museli štátu vopred hlásiť všetky exporty potravinárskych komodít nad 400 ton a štátne orgány by posúdili, či obchod nespôsobí nedostatok na domácom trhu. Na súhlas alebo nesúhlas s vývozom by mali 30 dní.
Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan zdôrazňuje, že ministerstvo potrebuje mať kvalitný informačný tok: „Nevieme, koľko bude trvať vojna na Ukrajine. Ak chceme kvalitne vykonávať pozíciu regulátora trhu, potrebujeme mať kvalitné informácie. V prípade, že sa budeme blížiť k hranici potravinovej bezpečnosti niektorej z dôležitých potravinárskych komodít, potom budeme môcť aktivovať informačnú povinnosť.“
Potravinári však s návrhom, o ktorom sa dozvedeli len z médií, nesúhlasia. Predseda SPPK Emil Macho v televíznej diskusii s ministrom návrh skritizoval a skonštatoval, že návrh evokuje pocit nedostatku potravín.
„Pšenica je to posledné, čo nám chýba. Ideme regulovať komoditu, ktorej máme na Slovensku reálny prebytok. Naša krajina vždy pšenicu exportovala, ročne jej vyprodukujeme dva milióny ton, pre vlastnú spotrebu potrebujeme 700 tisíc ton. Keď vyvážame 1,3 milióna ton pšenice, nevidím dôvod, prečo by sme mali export zakázať,“ povedal E. Macho.
Podľa predsedu SPPK je návrh absurdný, pretože v komoditách ako pšenica, kukurica či repka olejná, je Slovensko prebytkové.
„To je posledný problém nášho poľnohospodárstva. Naopak, môže sa nám stať, že Španieli, Nemci, prijmú recipročné opatrenia alebo zatvoria hranice a nebudú nám dodávať bravčové mäso, hydinové mäso, alebo ovocie. Namiesto toho, aby sme sa venovali skutočným problémom slovenského poľnohospodárstva, riešime niečo, čo problémom nie je.“
Minister: Nechceme zavádzať bariéry na trhu
Minister pôdohospodárstva opakovane hovorí o informačnej povinnosti, v ktorej sa chcú zamerať na nedostatkové komodity.
„V prípade vyhlásenia mimoriadnej situácie bude môcť ministerstvo pôdohospodárstva aktivovať informačnú povinnosť voči vybraným subjektom,“ tvrdí Samuel Vlčan a dodáva, že Slovensko potrebuje prijať legislatívu, ktorá posilní našu potravinovú sebestačnosť: „Zatiaľ sa nepokúšame o reguláciu a nechceme zavádzať bariéry na trhu. Potrebujeme mať nástroj, aby sme v posledný možný moment zasiahli do trhu.“
Podľa Potravinárskej komory Slovenska je neprijateľné, aby sa zavádzali pre potravinárov stále nové administratívne povinnosti.
„Vláda Slovenskej republiky, aj poslanci by mali brať ohľad na priority, ktoré si stanovili v Programovom vyhlásení vlády SR a to dodržiavanie legislatívneho procesu založeného na transparentnosti, na dôslednom posúdení a zhodnotení vplyvov, na účelnosti a na dodržiavaní princípu proporcionality, čo v danom prípade určite neplatí,“ povedal dnes D. Poturnay, šéf potravinárov.
Macho vyzýva štát k nákupu
Informačná povinnosť a obmedzenie vývozu sú však dve rozdielne veci. Informačnú povinnosť akceptuje aj SPPK, hoci pripomína, že predstavuje ďalšiu byrokratickú záťaž pre poľnohospodárov.
„Ak to bude len informačná povinnosť a podnikateľ nebude musieť čakať 30 dní na súhlas ministerstva s vývozom, to dokážeme akceptovať,“ pripúšťa Emil Macho.
Problémom je práve obmedzenie vývozu. V prípade schválenia novely by poľnohospodári okamžite museli žiadať o súhlas s vývozom, nakoľko Slovensko sa už dva roky nachádza v mimoriadnej situácii.
Podľa predsedu SPPK by mal štát riešiť zásoby prostredníctvom Štátnych hmotných rezerv. Tie nie sú naplnené na plnú kapacitu.
„Ak štát chce mať istotu, aby v prípade veľkej katastrofy boli dostupné základné komodity, nič mu nebráni nakúpiť si 100 000 ton pšenice, dať ich na sklad, skladovať a nemusí to prenášať na podnikateľské subjekty,“ ponúka jednoduché riešenie Emil Macho.
Karahuta hovorí o rozpore s Ústavou
Predseda Výboru NR SR Jaroslav Karahuta upozorňuje ešte na jeden zásadný problém – návrh je spracovaný v rozpore s Ústavou SR, hoci minister pôdohospodárstva tvrdí opak.
Jaroslav Karahuta to vysvetľuje jednoznačne: „Ak by sme chceli urobiť zásah do nakladania s hnuteľným majetkom – potravinárskou komoditou, museli by sme upraviť ústavný zákon, lebo ten dáva možnosť obmedziť len nakladanie s nehnuteľným majetkom a musíme zmeniť aj zákon o civilnej ochrane.“
Predseda výboru vidí riešenie v prednostnom práve pre štát, čo je možné zrealizovať cez tovarové záložné listy, aby sa neporušili žiadne pravidlá slobodného pohybu tovarov a služieb.
Európska komisia je proti vývozným obmedzeniam
Detailmi poslaneckého návrhu sa už zaoberá aj Európska komisia. Samuel Vlčan tvrdí, že všetko je prediskutované:
„Sme presvedčení, že formulácie v pozmeňovacom návrhu sú v súlade s európskym právom,“ povedal koncom týždňa minister.
Podľa vyjadrenia hovorcu EK pre euractiv.sk sa Komisia dôrazne zasadzuje za to, aby sa krajiny vyhli vývozným obmedzeniam a zákazom vývozu potravín.
„Destabilizujú trhy a vedú k zvyšovaniu cien, čo následne ovplyvňuje potravinovú bezpečnosť krajín, ktoré sú čistými dovozcami potravín,“ uviedol hovorca EK.
Na diskusiu a dotiahnutie všetkých nejasností si minister Vlčan vyžiadal čas do piatku, kedy by mala byť novela zákona o potravinách opäť prerokovaná v Národnej rade SR.
Nech štát vykúpi ! Ale nie za ( momentálne) trhové ceny, ale za ceny keď sa úroda pšenice zakladala + oprávnené a relevantné vyldavky/ náklady odvtedy po “ teraz “‼️‼️‼️ Najskôr hrmotne treba rýchlo výrazne obmedziť a pozmeniť SPP 2023-2027 , rozdupať “ ekológiu”, zasiať 30.000 ha úhoru , veľa… Celý komentár »