Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Zo sveta

Cena pšenice na medzinárodnom trhu po indickom zákaze vývozu prudko rastie

Cena pšenice na medzinárodnom trhu po indickom zákaze vývozu prudko rastie
insert_photopixabay.com

Cena pšenice na medzinárodnom trhu po indickom zákaze vývozu prudko rastie. Na burze v Chicagu stúpla o 5,9 percenta a je najvyššia za dva mesiace. Informuje o tom na svojom webe BBC.

India, ktorá je druhým najväčším producentom pšenice na svete, prišla so zákazom vývozu minulý týždeň po tom, čo úrodu nepriaznivo ovplyvnila vlna horúčav, ktorá zvýšila domáce ceny na rekordnú úroveň. Na svetových trhoch stúpli tento rok ceny pšenice zhruba o 60 percent.

Indická vláda uviedla, že bude stále povoľovať vývoz do krajín, ktoré požadujú dodávky “na uspokojenie svojich potrieb v oblasti potravinovej bezpečnosti”. Dodala, že zákaz vývozu nie je trvalý a môže byť zrušený.

Rozhodnutie Dillí skritizovali ministri poľnohospodárstva zo skupiny G7, ktorá sa stretla v Nemecku a tvoria ju zástupcovia siedmich najväčších svetových vyspelých ekonomík, ktoré dominujú svetovému obchodu a medzinárodnému finančnému systému.

“Ak by všetci začali uplatňovať vývozné obmedzenia alebo uzatvárať trhy, krízu by to zhoršilo,” povedal nemecký minister pre výživu a poľnohospodárstvo Cem Özdemir na stretnutí s predstaviteľmi Kanady, Francúzska, Nemecka, Talianska, Japonska, Veľkej Británie a Spojených štátov amerických.

India nepatrí k hlavným vývozcom pšenice, pretože väčšina jej úrody sa predáva na domácich trhoch. Po ruskej invázii sa ale prepadol ukrajinský export. A vzhľadom na sucho a záplavy, ktoré ohrozujú úrodu u ďalších veľkých producentov, očakávali obchodníci s komoditami, že dodávky z Indie vyrovnajú časť výpadku.

Pred zákazom vývozu si India kládla za cieľ dodať tento rok na svetový trh rekordných desať miliónov ton pšenice. Jej hlavnými odberateľmi sú ďalšie ázijské krajiny, napríklad Filipíny, Indonézia či Thajsko.

Ceny poľnoinfo.sk z burzy v Chicagu a Paríža: https://polnoinfo.sk/ceny-komodit/svetove-burzy/vyvoj-cien/

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: pixabay.com

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1524 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments