Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Zaujímavosti

Prostriedky z Európskej únie využívajú špekulatívne

Prostriedky z Európskej únie využívajú špekulatívne
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Hotel prevádzkuje aj Poľnohospodárske družstvo Gader, ktoré jeho zriadenie financovalo z vlastných zdrojov a prevadzkuje ho už takmer desať rokov.

V Česku sa rozmáha nový, lukratívny biznis. Podnikatelia stále častejšie využívajú poľnohospodárske dotácie z Bruselu na výstavbu penziónov. Európska únia im prepláca až 60 % nákladov. Mnohí sa pritom netaja tým, že nové objekty po piatich rokoch, počas ktorých musia udržať prevádzku, so ziskom predajú. Uviedol to dnes na svojej internetovej stránke český denník E15.

Podobné špekulácie s peniazmi z únie sa ale nepáčia všetkým roľníkom, ani úradom. Súčasné podmienky čerpania dotácií to však dovoľujú.

„Špekuláciám asi nie je možné úplne zabrániť,“ domnieva sa hovorca ministerstva pôdohospodárstva Petr Vorlíček.

„Bodový systém hodnotenia žiadostí však zvýhodňuje hospodáriacich roľníkov. To je jediné, čo môžeme urobiť,“ dodal.

„Myslím, že táto dotácia by mala slúžiť hospodáriacim roľníkom. Zlepšuje ich ekonomickú situáciu v období, keď nemajú iné príjmy,“ tvrdí súkromný roľník David Smetana, ktorý si tiež s pomocou peňazí z únie postavil penzión.

Naďalej však pracuje v poľnohospodárstve. Na 35 hektároch pestuje zeleninu.

Ministerstvo rozdelí na podporu turistického ruchu z programu rozvoja vidieka každý rok zhruba 300 miliónov Kč (11,46 milióna eur). Medzi schválenými projektmi nie sú len penzióny vybudované na statku, ale aj prístavby hotelov, rekonštrukcie zámkov či bowlingové dráhy. Záujem o dotácie dvojnásobne prevyšuje možnosti.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Hotel prevádzkuje aj Poľnohospodárske družstvo Gader, ktoré jeho zriadenie financovalo z vlastných zdrojov a prevadzkuje ho už takmer desať rokov.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments