Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Produkčný región Slovenska hlási výborné úrody

Produkčný región Slovenska hlási výborné úrody
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Žatva na poliach v nitrianskom regióne je v plnom prúde, prerušujú ju však časté zrážky. Predbežné výsledky naznačujú, že úroda bude najlepšia za posledné roky. Na druhej strane sa však vysoká úroda podpisuje pod klesajúce ceny.

Vysokoškolský poľnohospodársky podnik (VPP) Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre podľa predbežných výsledkov dokumentuje úrodu repky ozimnej na úrovni 4 tony z hektára, jej cena sa pohybuje okolo 330 eur za tonu. Úroda pšenice predstavuje 7 až 8 ton z hektára, úroda sladovníckeho jačmeňa dosahuje 7 ton z hektára, informoval riaditeľ VPP Peter Brezovský.

Cena potravinárskej pšenice najvyššej kvality sa pohybuje okolo 120 eur za tonu, kŕmne obilie pre trvalý pokles živočíšnej výroby klesá s cenou na úroveň 90 až 95 eur za tonu.

„To sú ceny na úrovni spred 30 rokov,“ skonštatoval Brezovský.

Výbornú úrodu avizuje aj Regionálna poľnohospodárska a potravinárska komora v Nitre. Podľa slov jej riaditeľa Jozefa Baka po približne tretine ukončených prác dosahuje úroda pšenice ozimnej 7 ton z hektára, jačmeňa ozimného 7,4 tony z hektára a jačmeňa jarného 5,7 tony z hektára. Takmer 35 percent z celkových plôch obilnín na Slovensku sa nachádza práve v nitrianskom regióne, čím sa región zaraďuje k najväčším producentom obilnín na Slovensku.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Predchádzajúci článok
Nasledujúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments