Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z domova

Produkciu medu obmedzuje mor včelieho plodu a vysoký vek včelárov

Produkciu medu obmedzuje mor včelieho plodu a vysoký vek včelárov
insert_photodobrymed.sk

Bratislava 3. októbra (TASR) – Mor včelieho plodu nie je podľa Slovenského zväzu včelárov (SZV) nový problém Slovenska. Ide o celosvetovú problematiku, ktorá sa aj v minulosti vyskytovala, menia sa iba ohniská výskytu a pozornosť médií. Tento mor sa neprenáša na človeka.

„Ide o mor včelieho plodu, nie o včelí mor. Jeden z problémov tejto choroby je, že na ňu neexistuje účinné liečivo. Navyše, následky moru sa môžu podľa odporúčaní EÚ iba tlmiť a účinné sú iba antibiotiká a sulfónamidy. Únia totiž stopy liečiv pri tejto chorobe nepripúšťa,“ uviedol predseda SZV Ľudovít Gál.

V súčasnosti, informoval, je tak ako v uplynulých rokoch niekoľko desiatok ohnísk moru včelieho plodu aj na Slovensku, Záhorie a hraničné pásmo s Českom. To však nesúvisí s aktuálnym poklesom množstva medu na trhu. Chýba kvetový a medovicový med, čo je však prejavom hlavne klimatických podmienok počas opeľovania technických plodín a všeobecne divorastúcich rastlín.

Zákon o veterinárnej starostlivosti ukladá, ako má štát postupovať (režim preplácania) v prípade, keď Štátna veterinárna a potravinová správa vzhľadom na spomínanú chorobu nariadi likvidáciu včelstva.

Vlani sa na Slovensku vyrobilo asi 6000 ton medu, spotreba na hlavu je nízka, iba 250 gramov. Najbezpečnejšie je kupovať med od slovenských včelárov, od svojho včelára, odporučil Gál. Hoci maloobchod a veľké obchodné reťazce ponúkajú tri druhy medu (kvetový, medovicový, agátový) z krajín EÚ, spotrebiteľ nájde aj med z Južnej Ameriky.

„Slovenský včelár produkuje navyše ešte med repkový a lipový,“ dodal Gál.

Kým pred rokom 1989 Slovensko registrovalo 50.000 aktívnych včelárov, v súčasnosti je ich 14.000. Znížil sa aj počet včelstiev z 500.000 na aktuálnych 200.000. Hoci EÚ sčasti dotuje včelárov, cena výkupu medu je nízka a klesá.

Naďalej však prevláda medzi registrovanými včelármi, ktorí včely chovajú a med vyrábajú na výkup, vysoká veková hranica. Dnešní včelári, zväčša vo veku nad 60 rokov, nemajú pokračovateľov, dodal.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: dobrymed.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
matula
matula
26. august 2012 0:04

existujú prírodné látky proti moru včelieho plodu!
existujú prírodné látky proti chorobe najrozšírenejšej na včelniciach spôsobujúcej 25-30% zníženie produkcie medu. 1 preliečené včelstvo vráti cenu výrobku „nad“produkciou. Prečo teda tvrdá chémia neprirodzená? Keď oba prípravky v porovnaní so statami sú „za babku“!