Zadajte hľadaný výraz

Tatra banka 2018-12
Pottinger 2018
Legislatíva Z domova

Prístup menších farmárov k užívaniu pozemkov sa zjednoduší

chat_bubbleKomentáre: 6 visibilityZobrazenia: 1650
UniCredit Bank 2018

Prístup menších farmárov k pozemkom sa má zjednodušiť. Počíta s tým novela zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov z dielne koaličných poslancov Mosta-Híd a SNS, ktorú schválil parlament.

Poslanci novelou reagujú na platnú legislatívu od 1. mája tohto roka, ku ktorej boli podľa nich búrlivé reakcie najmä zo strany menších farmárov, ktorí užívali náhradné pozemky. Preto navrhujú zmeny. 

„Návrh zákona je reakciou na požiadavky praxe tak, aby náhradné pozemky užívané aj po strate platnosti rozhodnutia o vyčlenení náhradných pozemkov z dôvodu prechodu alebo prevodu pôvodného pozemku boli užívané na základe právneho titulu, ktorým bude nové rozhodnutie okresného úradu, pozemkového a lesného odboru,“ zdôvodnil jeden z predkladateľov novely Peter Antal (Most-Híd).

Plénum zároveň pri hlasovaní odobrilo Antalov pozmeňujúci návrh, podľa ktorého napríklad v praxi nastáva problém, že žiadosť na vydanie náhradnej pôdy môže podať len vlastník.

„Ak by nájomca mohol ponúknuť vlastníkovi náhradnú pôdu v rovnakej výmere a bonite a vlastník by ju odmietol, mohol by nájomca následne podať návrh na okresný úrad, nech určí, či je ponúknutá pôda v súlade aj so záujmami vlastníka a ak nie, tak okresný úrad vydá rozhodnutie, kde má byť vlastníkovi pôda vydaná,“ priblížil Antal.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1209 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

6 komentárov

 1. stary gazda
  9. decembra 2018

  zakon je pre developerov a nie pre farmarov

  Odpovedať
 2. abraka
  10. decembra 2018

  stary gazda tu ku kazdemu clanku musi zamudrovat 🙂 aby vobec nejaky gazda bol ked si tu od veci vypisuje stale ako keby farmu ani nevidel

  Odpovedať
 3. jm
  15. decembra 2018

  Zákonodarcovia by mali hlavne hľadať spôsob ktorí by odbúral nekonečné drobenie vlastníckych podielov a zároveň dotiahnuť už konečne zlúčenie tých motykových záhonov dva metre krát nekonečno. Hlavne zákonodarcovia by mali poznať problematiku a nie meniť zákon každú chvíľu. Potom to prináša viac nervozity a nespokojnosti ľudí ktorých sa to priamo týka. Myslím ,že práve oni sú tam na to aby náš život zjednodušili a nie komplikovali.

  Odpovedať
 4. realista
  16. decembra 2018

  presne ako píše „jm“ je nevyhnutné nabrať odvahu k novelizácii príslušných právnych predpisov – zabrániť drobeniu napr. PP pod 1 ha a lesných pozemkov pod 3 ha –> ale v žiadnom straníckom programe o tom „ani chýru ani slychu“ ….. ….ak to čím skôr neurobíme peniaze na pozemkové úpravy budú len „vyhodenými do vzduchu“…..

  Odpovedať
 5. G.S.
  17. decembra 2018

  realista – ale uznaj , že pre geodetov je to prakticky perpetuum. To nikdy neskončí a kým oni raz obídu Slovensko s ROEP už môžu všetko začínať znova, lebo zomrela celá generácia.

  Odpovedať
 6. realista
  18. decembra 2018

  re „G.S.“ – žiaľ za jednu generáciu nestíhajú…..a hľadať dedičov v 3 pokolení ak niet ani náhrobkov je problém….

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom.