Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z ekonomiky

Prioritou ministra je nová spoločná agrárna politika

Zásadnou úlohou pri riadení agrorezortu bude podľa šéfa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomíra Jahnátka pokúsiť sa do konca roku 2012 o zvrátenie podmienok, ktoré má Slovensko nastavené v spoločnej poľnohospodárskej politike (SPP) EÚ na plánovacie obdobie 2014 až 2020. Pre dosiahnutie tohto účelu Jahnátek plánuje vytvoriť akčný tím, ktorý bude „veľmi intenzívne“ pracovať v Bruseli.

„Následne, keď pôjdeme do jednotlivých čiastkových politík, budeme sa musieť sektorovo preorientovať na niekoľko ďalších priorít. Nezabúdajme, že stále nemáme napríklad vysporiadané vlastnícke vzťahy k pôde. Jestvuje veľa neznámych vlastníkov pôdy a aj v oblasti usporiadania pozemkov panuje neporiadok,“ uviedol Jahnátek.

Druhou oblasťou záujmu je podľa neho nová štrukturalizácia živočíšnej a rastlinnej výroby.

„Už som načrtol, že chcem mať vyšší podiel zeleniny, ovocia z produkcie slovenských výrobcov, chcem zameranie na špecializované plodiny aj technického charakteru, ktoré môžu využiť svoj potenciál. Tieto plodiny môžu farmárom veľmi významne pomôcť napríklad pri obnoviteľných zdrojoch energie,“ priblížil.

V oblasti živočíšnej výroby by šéf agrorezortu chcel dosiahnuť rozšírenie chovu hydiny, ako aj kedysi tradičných druhov zvierat, akými bol chov oviec.

„Počet oviec za posledných 50 rokov poklesol z 1,350 milióna kusov na 350.000 kusov, čo nie je želaný stav,“ informoval.

Ďalšou oblasťou Jahnátkovho záujmu bude lesníctvo, kde stále podľa svojich slov „nemá dostatočne vysvetlené, ako môžu byť Lesy SR v strate a ako nie je možné odstúpiť od nevýhodných zmlúv, ktoré boli roky a možno desaťročia podpisované v neprospech SR a vždy v prospech nejakého súkromného podnikateľa“.

„Neuvedomili sme si zrejme doteraz, že takto nevýhodné zmluvy zvyšujú náklady bežného daňovníka, lebo to, čo nevyprodukujú lesy a neodvedú do štátneho rozpočtu, tak to musia zaplatiť bežní občania zo svojich daní. Na druhej strane takouto zlou politikou v oblasti ťažby a spracovania dreva zanikli celé odvetvia, ktoré sa zameriavali na Slovensku na spracovanie dreva,“ priblížil.

Pripomenul, že spracovanie dreva malo na Slovensku tradíciu a „to je ďalšia oblasť, kde bude treba aj legislatívne poopraviť to, čo bolo zle nastavené, najmä obchodné zmluvy“.

Konštatoval zároveň, že v slovenskom agrosektore funguje silná administratíva. „Zatiaľ som zistil počet inštitúcií, ktoré sú priamo alebo nepriamo riadené MPRV SR. Je ich 74, čo považujem na nonsens. Tak štrukturalizovaný systém po regiónoch asi nefunguje v žiadnom rezorte. Musíme sa pozrieť na to, či vôbec potrebujeme také obrovské množstvo inštitúcií, ktorých vysoký počet v konečnom dôsledku nepomáha, ale brzdí rozvoj poľnohospodárstva na Slovensku,“ dodal šéf agrorezortu.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
MD
MD
24. apríl 2012 19:06

Aktivne pestovanie, regulovany prirodny zber, spracovanie a predaj liecivych a aromatickych rastlin je trend, ktory by malo vyzanm tiez kvalifikovane zahrnut do tychto snah. Na europskej urovni sa o to snazime napriklad aj tymto sposobom: http://www.agrowebcee.net/map/